• "I Ty możesz zostać Św. Mikołajem"

• W dniach od 17 do 25 listopada Przedszkole Samorządowe w Woli Radziszowskiej brało udział  w charytatywnej akcji Mikołajowej „I ty możesz zostać Św. Mikołajem”, której celem było zebranie zabawek, gier, puzzli dla małych pacjentów Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie. Podarowane puzzle, gry, zabawki, maskotki, grzechotki, trafią między innymi do dzieci z oddziałów: anestezjologii, intensywnej terapii, chirurgii, onkologii i hematologii, kardiologii i innych. Dzieci z naszego Przedszkola wraz z rodzicami zebrały mnóstwo kolorowych puzzli, wspaniałych gier, grzechotek, maskotek i innych zabawek, które wywołają uśmiech na twarzach małych pacjentów. Zebrane zabawki zostaną przekazane do szpitala, tak, by 6 grudnia mogły być wręczone dzieciom.

Bardzo dziękujemy wszystkim ofiarodawcom!

Ewa Chmielarz

• Dzień Pluszowego Misia w Przedszkolu

• W dniu 25 listopada 2021 r., z okazji Dnia Pluszowego Misia, przedszkolaki zostały zaproszone do wspólnej zabawy w misiowej krainie. Poznały historię powstania pluszowej maskotki i wykonały prace plastyczne. Dla dzieci przygotowano wiele atrakcji: zabawy ruchowe, konkursy, quizy, zgadywanki, śpiewanie piosenek oraz misiowe tańce. Ten dzień w przedszkolu był pełen uśmiechu, radości oraz wspólnej zabawy. Mamy nadzieję, że to wielkie misiowe przyjęcie zostanie w naszych wspomnieniach na długi czas.

Anna Wasiluk

• Szkolny Konkurs Chemiczny

• Nasz Szkolny Układ Okresowy Pierwiastków

Zapraszam do udziału w konkursie chemicznym
            uczniów klas 5, 7 i 8.

Zadanie konkursowe polega na samodzielnym wykonaniu plakatu na temat jednego, dowolnie wybranego pierwiastka z układu okresowego.

Wymagania dotyczące pracy:

1. Format A 3 w układzie pionowym.
            2. Na plakacie muszą się znaleźć: symbol i nazwa pierwiastka, liczba atomowa
              i liczba masowa oraz zastosowanie pierwiastka przedstawione w sposób graficzny/obrazkowy.
            3. Technika wykonania prac dowolna.

UWAGA!
            OPRÓCZ SYMBOLU I NAZWY PIERWIASTKA NA PRACY NIE MOŻE BYĆ ŻADNYCH NAPISÓW!

Podpisane prace (imię i nazwisko, klasa) należy złożyć do dnia 10.01.2022r.
            u p. Małgorzaty Polak.

Ocenie podlegać będzie: zawartość merytoryczna, jakość, staranność oraz pomysłowość wykonania plakatów.

Wyniki konkursu zostaną ogłoszone po zimowych feriach.

Każda praca może zostać wykorzystana do wystawy Układu Okresowego Pierwiastków i nie będzie zwracana wykonawcy. Prace niespełniające kryteriów nie będą oceniane w konkursie.

Dla zwycięzców konkursu przewidziane są drobne upominki i dyplomy.

Organizator konkursu

Małgorzata Polak

• Zawartość cukru w produktach spożywczych

• Uczniowie klas 7 uczęszczający na kółko biologiczne w ostatnim czasie przeprowadzili doświadczenie „Analiza zawartości cukru (węglowodanów) w różnych produktach spożywczych”. W tym celu przynieśli na zajęcia opakowania po słodyczach, batonach i napojach, z których odczytywali zawartość cukrów w 100g produktu. Następnie przeliczali z wykorzystaniem proporcji matematycznych ile cukru jest w masie ich produktu, aby lepiej zobrazować jego zawartość posłużyli się kostkami cukru.

Warto wiedzieć, że nasz organizm potrzebuje węglowodanów, w tym także tych łatwo przyswajalnych, które są znakomitym źródłem energii. Glukoza to dla nas podstawowa „waluta energetyczna” – potrafimy ją wyizolować z prawie każdego pokarmu, w tym z innych cukrów (np. z sacharozy, która jest połączeniem glukozy i fruktozy). Ale gdy tej energii mamy za dużo, zaczynamy gromadzić ją na zapas. Oczywiście w postaci tłuszczu, którego potem trudno się pozbyć i który wpędza nas w choroby takie jak miażdżyca, nadciśnienie czy cukrzyca.

Dlatego warto być świadomym ile cukru mają produkty, które spożywamy.

Zapraszamy do oglądnięcia zdjęć z naszego doświadczenia.

Nauczyciel biologii wraz z uczniami uczęszczającymi na kółko biologiczne.