• Spotkanie z P. Kazimierą Woźniak Pisarką i P. Czesławem Gąsiorowskim Dyrektorem Muzeum Regionalnego w Skawinie

          • Dnia 06.06.2022 r. mieliśmy przyjemność powitać w naszej szkole Panią Kazimierę Woźniak – pisarkę i poetkę tworząca dla dzieci oraz Pana Czesława Gąsiorowskiego – dyrektora Skawińskiego Muzeum Regionalnego. Pani Kazimiera Woźniak podczas odczytu fragmentu swojej książki pt. „Wycieczka ze Skawiny do Woli Radziszowskiej” zabrała nas w literacką podróż po naszej miejscowości i w poetycki sposób ukazała nam jej historię. Nasi goście oczarowali nas nie tylko pięknem literatury, ale również swoimi strojami. Pani Kazimiera Woźniak miała na sobie tradycyjny strój mieszkanki Woli Radziszowskiej, a Pan Czesław Gąsiorowski zaprezentował się w stroju skawińskim. Uczniowie klas I-III chętnie uczestniczyli w wydarzeniu i z zapałem odpowiadali na wszystkie pytania zadawane przez Gości. Wszystkie dobre odpowiedzi były nagradzane, co niezmiernie cieszyło zgromadzonych na sali uczniów.

          • 2 czerwca - Uroczyste obchody Dnia Patrona

          • Dnia 2 czerwca 2022 roku w naszej Szkole odbyła się uroczysta akademia poświęcona Patronce Zespołu Placówek Oświatowych,  Marii Konopnickiej. Program artystyczny przygotowany przez uczniów pod kierunkiem nauczycieli przybliżył postać Autorki „Roty”. Na montaż słowno – muzyczny składały się nie tylko ważniejsze fakty z życia poetki, ale i wspaniała interpretacja jej utworów. Uczniowie prowadzący uroczystość poinformowali, że Maria Konopnicka, jako twórca czasów niewoli, została doceniona przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, który ogłosił ją jednym  z kilku patronów 2022 roku.

            Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru Szkoły, na którym widnieje wizerunek Marii Konopnickiej i odśpiewania „Roty”, hymnu Szkoły. Wszyscy uczniowie mieli różnorakie możliwości włączenia się w obchody 180. rocznicy urodzin Poetki. Klasy młodsze wykonywały prace plastyczne, które utworzyły ciekawą wystawę. Uczniowie z klas czwartych i piątych na lekcjach języka polskiego omawiali wybrane utwory Patronki oraz przebrali się za postacie z tych utworów. Program artystyczny został zaprezentowany dwukrotnie - oddzielnie  dla uczniów klas młodszych i dla uczniów klas starszych. W tym dniu uczniowie zgodnie z tradycją założyli galowe stroje. Uroczystość odbyła się na górnym korytarzu na tle scenografii przedstawiającej Patronkę. W czasie występu panowała uroczysta, ale radosna atmosfera.

          • Dzień bez plecaka

          • Dzień bez plecaka to święto, które pochodzi z USA. Wymyśliła je Amerykanka Mongai Fankam – aktywistka i założycielka fundacji, dzięki której z zebranych datków kupowane są w pełni wyposażone plecaki a następnie wysyłane do państw Afryki.

            Obchody tego dnia mają na celu zwiększanie świadomości trudnych warunków bytowych, a także problemów z dostępem do edukacji milionów uczniów w wielu zakątkach świata. Często zdarza się, że dzieci z tamtych miejsc muszą chodzić pieszo, z reklamówkami lub trzymając rzeczy w rękach, ponieważ nie stać ich nawet na plecak.

            Pierwszego dnia czerwca w obchodach udział wzięła klasa IVa. Uczniowie ograniczeni jedynie wyobraźnią, przynieśli szkolne przybory zapakowane w najrozmaitsze sposoby – różnego typu koszyki, siatki na zakupy, ręczniki, kosze na śmieci, torby sportowe oraz kaski narciarskie.

          • Literackie spacery po „Tajemniczym ogrodzie”

          • Wiosna jest porą roku, w czasie której przyroda budzi się życia, a roślinność rozwija się i rozkwita. Podobnie było na lekcjach języka polskiego w klasach IV, gdzie rozkwitła kreatywność uczniów naszej szkoły. W trakcie zajęć podsumowujących omawianie lektury F.H. Burnett „Tajemniczy ogród” wykonali oni lapbooki. W ten sposób nie tylko uporządkowali swoją wiedzę na temat przeczytanej książki, ale wykazali się ogromną pomysłowością i nieskończoną wyobraźnią.

            Każdy lapbook był wyjątkowy i niepowtarzalny. Znalazły się w nich najważniejsze elementy świata przedstawionego, czyli czas i miejsce wydarzeń, prezentacja bohaterów, plan wydarzeń, a nawet cytaty, które zwróciły uwagę uczniów, podczas czytania książki. Uczniowie przedstawili również zwierzęta występujące lekturze, opisali wygląd ogrodu w różnych porach roku oraz oprowadzili nas po posiadłości Misselthwaite Manor. Przy wykonywaniu lapbooków było mnóstwo zabawy z wycinaniem, przyklejaniem, składaniem, a efekty tej pracy można zobaczyć na klasowych gazetkach w sali 22 i 26 oraz na stronie internetowej naszej szkoły.

          • Wycieczka klasy 7c

          • Dnia 30 maja br. uczniowie klasy 7c wyjechali na klasową wycieczkę do Myślenic.

            Przy bardzo dobrej widoczności uczestnicy mogli podziwiać panoramę Beskidu Makowskiego oraz Wyspowego. Poznali jedno z pięknych miast założonych przez króla Kazimierza Wielkiego.

            Wyjazd był też doskonałą okazją do integracji zespołu. W czasie wspólnego pobytu w „Spontiuszu” uczniowie rozwijali spostrzegawczość, orientację przestrzenną i doskonalili umiejętność współzawodnictwa. Wspólnie spędzony czas sprawił wiele radości i zadowolenia.

          • Wyniki Szkolnego Konkursu Ekologicznego

          • W naszej szkole odbył się Szkolny Konkurs Ekologiczny na ozdobę z recyklingu. W konkursie wzięło udział 18 uczniów z klas I – VIII.

            Konkurs polegał na wykonaniu ozdoby wielkanocnej z użyciem różnego rodzaju surowców wtórnych, odpadów nadających się do recyklingu, materiałów naturalnych (ekologicznych).

            Nagrodami w konkursie są vouchery o określonej kwocie na usługi i atrakcje oferowane przez Centrum Kultury i Sportu (CKiS) w Skawinie. Termin ich ważności to 6 miesięcy od uaktywnienia vouchera. Przez uaktywnienie go rozumie się pierwsze wykorzystanie.

            Konkurs jest finansowany w ramach „Projektu zintegrowanego LIFE w zakresie wdrażania Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego – Małopolska  w zdrowej atmosferze  – LIFE 14 IPE PL 021/LIFE IP MAŁOPOLSKA” 

            Przy ocenie prac były brane pod uwagę: staranność wykonania ozdoby, wykorzystanie surowców wtórnych i innych odpadów powstających w gospodarstwie domowym, kreatywność oraz  zgodność z tematem.

            Prace zostały ocenione w dwóch kategoriach (dzieci klas od I do III oraz dzieci klas IV-VIII).

            Wyniki:

            Klasy I - III

            I miejsce:  Natan Grabek z klasy 3a

            II miejsce: Jakub Maślanka z klasy 1b

            III miejsce: Kacper Szpak z klasy 1a

            Osoby wyróżnione: Bruno Hejnowicz z klasy 3a, Emilia Dyląg z klasy 3a oraz Emilia Popiel z klasy 3a.

             

            Klasy IV- VIII

            I miejsce: Patryk Radoń z klasy 5b

            II miejsce: Natalia Maślanka z klasy 5b

            III miejsce: Laura Maślanka z klasy 4b

            Osoby wyróżnione: Igor Hejnowicz z klasy 8a, Alan Okarmus z klasy 4a oraz Miłosz Gołąb z klasy 7b.

            GRATULUJEMY WSZYSKIM!

            Nagrody w postaci voucherów można odbierać w sekretariacie szkoły od piątku 1 lipca 2022 r.

        • ZAPRASZAMY :-)