• Rekrutacja do szkół średnich

• REKRUTACJA DO SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH na  rok szkolny 2023/2024

TERMINY REKRUTACJI PODANE SĄ NA STRONIE MAŁOPOLSKIEGO KURATRIUM OŚWIATY w zakładce: Szkoły i organy prowadzące --> Rekrutacja
          Załącznik nr 1
          Początek rekrutacji: 15 maj 2023 r.

Załącznik nr 1

Ile można wybrać szkół?

W całej Polsce kandydaci mogą wpisać trzy wybrane szkoły – to gwarantują przepisy. Jednak w niektórych jednostkach samorządu terytorialnego można wybrać więcej szkół niż trzy. Wszystko zależy od tego, jaką decyzję podejmie organ prowadzący szkoły na danym terenie (gmina, powiat).

Miasto KRAKÓW ogłosiło, że kandydaci mogą składać podanie do DOWOLNEJ ILOŚCI SZKÓŁ W KRAKOWIE. W ramach tych szkół kandydat do szkoły może wybrać dowolną liczbę klas. To oznacza, że składając podanie na przykład do LO, można składać wniosek do każdej z klas, a później ewentualnie przenosić się do tej wymarzonej klasy, jeśli nie uda się do niej dostać od razu. Etapy rekrutacji można podzielić na:

• otwarcie rekrutacji i złożenie wniosku,
          • uzupełnienie podania o świadectwo ukończenia szkoły podstawowej,
          • uzupełnienie podania o zaświadczenie o wynikach egzaminu ósmoklasisty,
          • podanie do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych do szkoły.

W przypadku osób, które starają się o miejsce w szkole dwujęzycznej lub oddziale dwujęzycznym, a także na kierunkach, w których wymagana jest odpowiednia sprawność fizyczna, rekrutacja jest rozbudowana o dodatkowe etapy np. sprawdzian kompetencji językowych. (Wszystkie informacje znajdują się w powyższym załączniku.)

Rekrutacja zazwyczaj zaczyna się w połowie maja. Wtedy ósmoklasiści mogą już składać wnioski w systemie elektronicznym. NIE KAŻDA SZKOŁA MUSI ZNAJDOWAĆ SIĘ W SYSTEMIE ELEKTRONICZNYM! (Choć większość się tam znajduje). Wtedy podanie trzeba składać osobiście. Ten internetowy system rejestracji nazywa się OMIKRON. Ponieważ rekrutacja odbędzie się z wykorzystaniem systemu informatycznego, dostępnego na stronie: https://krakow.e-omikron.pl/ od 15 maja 2023 r., do systemu wprowadza się jeden wniosek o przyjęcie, w którym można wskazać dowolną liczbę liceów ogólnokształcących, techników i branżowych szkół I stopnia prowadzonych przez Miasto Kraków, a w nich dowolną liczbę oddziałów klasy I oraz klasy wstępnej.

Podanie jest pełne dopiero po uzupełnieniu go o zaświadczenie o wynikach z egzaminu ósmoklasisty.

Jakie dokumenty trzeba złożyć do szkoły ponadpodstawowej?

Podanie o przyjęcie do szkoły średniej składa się z:

• wniosku o przyjęcie, (na stronie internetowej danej szkoły ponadpodstawowej)
          • zaświadczeniu o wynikach z egzaminu ósmoklasisty,
          • świadectwa ukończenia ósmej klasy.

Warto zaznaczyć, że w przypadku szkół branżowych rekrutacja może się różnić w zależności od wybranego kierunku, np. może być wymagane zaświadczenie o braku przeciwwskazań do wykonywania danego zawodu.

Egzamin ósmoklasisty zaplanowano w dniach 23-25 maja, a jego wyniki uczniowie otrzymają dopiero na początku lipca. Wtedy powinni jak najszybciej dodać zaświadczenie do podań, które złożyli.

Progi punktowe

O tym, do której szkoły kandydat się dostanie decyduje liczba zgromadzonych przez niego punktów za świadectwo, wynik egzaminu ósmoklasisty i ewentualne dodatkowe osiągnięcia. Maksymalnie takich punktów można zgromadzić 200. Szczegółowe zasady przeliczania punktów w procesie rekrutacyjnym ogłoszone są w Rozporządzeniu Ministra Edukacji i Nauki z dnia 18.11.2022 roku w sprawie przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego oraz postepowania uzupełniającego do publicznych przedszkoli, szkół, placówek i centrów.

WSZYSTKIE TERMINY I NIEZBĘDNE DOKUMENTY SĄ PODANE W ZAŁĄCZNIKU NR 1 ZAMIESZCZONYM NA STRONIE KURATORIUM.

Pamiętaj! O przyjęciu do szkoły nie decyduje kolejność zgłoszeń, tylko suma uzyskanych punktów. Podanie należy jednak złożyć w terminie.