• Położenie

    •  

     Wola Radziszowska

     Wola Radziszowska – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie krakowskim, w gminie Skawina. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa krakowskiego. Integralne części miejscowości, tzw. przysiółki: Chożyny, Dębina, Dział, Garcowiec, Górki, Kapelanka, Łęg, Nad Jazem, Na Dziale, Ostra Góra, Pochów, Podlipie, Rokicie, Zawartki, Żabia Ulica.

     Wola Radziszowska leży nad rzeką Cedron. Od południowej strony wsi rozciągają się niewielkie wzgórza porośnięte lasem mieszanym z przewagą drzew szpilkowych. Jest to wzgórze Pochów (365 m). Stąd niedaleko są małe wzniesienia zwane Górki. Na północy rozciąga się las Zawale. Z tego lasu wypływa strumyk zwany Krwawym Potokiem.  Po stronie północnej znajduje się część wsi zwana Garcowiec. Wyżej rozciągają się uprawne pola – Chożyny. Do wyżej położonych terenów należy Ostra Góra (328 m n.p.m.)
     i wzniesienie Kiełek (331 m n.p.m.). Szczególnie malownicze są stoki Pochowa i Ostrej Góry, obfitujące w wydłużone pasma lasów na grzbietach wzniesień i w dolinach strumieni i potoków.