• Nowa świetlica - wypowiedź Pana Burmistrza Norberta Rzepisko

     • Słowa Pana Burmistrza Norberta Rzepisko umieszczone na oficjalnej stronie fb:

       

      Nowa świetlica dla Zespołu Placówek Oświatowych w Woli Radziszowskiej

      W przyszłym roku rozbudujemy budynek Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Woli Radziszowskiej. Pojawi się tutaj nowa świetlica, o którą od dawna zabiegała dyrekcja placówki i rodzice. To będzie pierwsza rozbudowa w niemal 50-letniej historii szkoły. Na ten cel zostanie przeznaczone 1 mln zł. Zadanie zostało wpisane do Wieloletniej Prognozy Finansowej podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej.

      Zespół Placówek Oświatowych w Woli Radziszowskiej jest dowodem na to, że zaangażowanie i chęć współpracy pozwalają przeskoczyć nawet największe problemy. Bardzo dziękuję Dyrektor Halinie Twardosz oraz Rodzicom za wszystkie merytoryczne spotkania i rozmowy.

      https://www.facebook.com/BurmistrzRzepisko

     • WIELKI sukces szkoły, mamy finanse na świetlicę szkolną :-)

     •  

      Z ogromną radością i satysfakcją pragnę poinformować, że w dniu dzisiejszym, 24 listopada 2021 roku, Rada Miejska przyjęła zmiany do Wieloletniej Prognozy Finansowej, a wśród inwestycji, na które zostaną przeznaczone środki finansowe znalazła się rozbudowa budynku Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Woli Radziszowskiej. W 2022 roku powstanie nowa świetlica, której koszt realizacji wyniesie około 1 mln złotych.

      Jest to rozbudowa, na którą społeczność szkolna oczekiwała przez wiele lat. Prace związane z gromadzeniem środków finansowych, opracowaniem i realizacją projektu rozbudowy rozpoczęły się w 2018 roku.

      Na wyrazy wielkiego uznania i wdzięczności zasługują Rodzice, którzy z wielkim zaangażowaniem i determinacją gromadzili środki finansowe na realizację projektu rozbudowy i uzyskanie pozwolenia na budowę, organizując różnego rodzaju wydarzenia, również o charakterze dochodowym.

      Bardzo Państwu dziękuję. 

      Słowa podziękowania należą się Mieszkańcom Woli Radziszowskiej, którzy wspierali m.in. finansowo organizowane akcje.

      Serdecznie dziękuję Panu Norbertowi Rzepisko Burmistrzowi Miasta i Gminy Skawina, który ujął rozbudowę naszej szkoły w planie finansowym Gminy Skawina na 2022 rok, aktywnie wspiera działania społeczności szkolnej i lokalnej, służy swoją fachową wiedzą i pomocą.

      Słowa wdzięczności kieruję w stronę Pana Witolda Grabca Pierwszego Zastępcy Burmistrza Miasta i Gminy Skawina, który uczestniczył w podejmowaniu kluczowych decyzji związanych z naszym projektem, z wielkim zaangażowaniem służy bezcenną pomocą, radą i wsparciem.

      Dziękuję serdecznie Pani Ewie Masłowskiej Przewodniczącej Rady Miejskiej, Panu Ryszardowi Majdzikowi Zastępcy Przewodniczącej Rady Miejskiej, Paniom i Panom Radnym, którzy niejednokrotnie zapewniali o swojej przychylności i życzliwości, a w dniu dzisiejszym przyjęli kluczową dla nas uchwałę, jednomyślnie.

      Szkoła będzie rozbudowywana po raz pierwszy od początku swojego istnienia, tym bardziej, jest to dla nas ważne i doniosłe wydarzenie.

      Data 24 listopada 2021 r. zapisze się złotą czcionką w historii naszej Szkoły, która za niecałe dwa lata będzie obchodziła 50–lecie swojej działalności.

      Z wyrazami wdzięczności i szacunku,

      Halina Twardosz

     • Świąteczne pierniczki

     • Koniec listopada i grudzień to okres przedświąteczny, który nierozerwalnie łączy się z pieczeniem pierniczków i ich zapachem. Uczniowie wraz z wychowawcami świetlicy postanowili trochę tego magicznego zapachu wnieść do szkoły. W dniu 25 listopada 2021 roku w szkolnej świetlicy miało miejsce wielkie pieczenie świątecznych pierników. W miłej i nieco gwarnej atmosferze uczniowie poznawali trud pracy cukiernika. Podzieleni na mniejsze grupy odpowiedzialnie przystąpili do pracy: wałkowali ciasto, wycinali foremkami pierniki i układali je na blaszkach, a panie kucharki wkładały do piekarnika. Uczniowie z zajęć wychodzili bardzo zadowoleni, ponieważ mieli okazję nauczyć się w praktyce jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia piec pyszne pierniki. Po ostygnięciu pierniczków wszyscy zabrali się za dekorowanie. Pomysłów na najpiękniej udekorowany piernik było tysiące - efekty owej pracy możemy zobaczyć na zdjęciach.

      Bardzo dziękujemy Rodzicom za kupienie i podarowanie produktów do ozdoby pierniczków.

      Serdeczne podziękowania za inicjatywę i realizację znakomitego wydarzenia wywołującego radość i uśmiech na twarzach dzieci składam: Pani Elżbiecie Ciepły, Pani Jadwidze Grabiec, Pani Agacie Kopacz i Pani Katarzynie Maślance.

      Zebrane środki z akcji pieczenia pierników świątecznych zostaną przeznaczone na doposażenie świetlicy szkolnej.

      Serdecznie dziękujemy.

       

      Z wdzięcznością,

      Halina Twardosz

     • Andrzejki klas 1-3

     • W czwartek 25 listopada klasy 1-3 bawiły się na zorganizowanych przez siebie, w swoich salach, andrzejkach. Nauczyciele przygotowali wróżby i muzyczne zabawy, a Pani Dyrektor zatroszczyła się o napoje i słodką niespodziankę. Było układanie butów …, były tańce, śmiech i świetna zabawa! W galerii – zdjęcia z imprezy.

     • MATHANGCHALEI JESU - Dzień misyjny

     • 23 listopada naszą szkołę odwiedziły Siostry zakonne ze Zgromadzenia Sióstr Misjonarek św. Piotra Klawera pracujące w Wydziale Misyjnym Kurii Metropolitalnej w Krakowie Siostra Bożena i Siostra Priscilla Tedar Tongtanga. Misjonarki przybyły w ramach obchodów Szkolnego Dnia Misyjnego. Spotkanie rozpoczęło się od uroczystego powitania Gości przez Dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych Panią Halinę Twardosz. Następnie Siostra Bożena przedstawiła tematykę spotkania: kultura indyjska, ponieważ Współsiostra jest rodowitą Hinduską. Misjonarki poprzez prezentację opowiadały o tradycjach,  zwyczajach, strojach, tańcach i potrawach w jednym ze stanów Indii, a mianowicie Manipuri. Przedstawiły również sytuację dzieci  z najbiedniejszej grupy społecznej, czyli dalitów, ich warunkach życia, braku możliwości dostępu do nauki, leczenia, jedzenia i ogólnie pojętego ubóstwa. Przybliżyły również tematykę duchowej adopcji a także sposobach i formach opieki Misjonarek pracujących i posługujących pośród dalitów. Dzieci miały możliwość śpiewać piosenkę w  rodzimym języku Siostry Priscilli, a także oglądać przedmioty codziennego użytku tj. tykwa, wachlarz, kapelusz, poduszka, czy proste instrumenty muzyczne.  Największą atrakcją dla uczestników spotkania była możliwość założenia prawdziwego sari oraz stroju jaki noszą mężczyźni i dziewczynki, a także zapisu imion i prostych zwrotów pismem rysunkowym. Na zakończenie było wspólne zdjęcie i modlitwa w języku manipuri. Spotkanie upłynęło w radosnej i miłej atmosferze. Pani Dyrektor Halina Twardosz wyraziła Siostrom słowa podziękowania za przybycie i przybliżenie kultury Indii oraz wręczyła pamiątki z pobytu w naszej szkole. Inicjatorką i organizatorką spotkania była Pani Katechetka Bogumiła Maślanka, której serdecznie dziękujemy.

     • Sukces w konkursie plastycznym „Jesienne impresje”

     • 19 listopada w Dworku Dzieduszyckich w Radziszowie  odbyło się rozdanie nagród uczniom, którzy brali udział w konkursie plastycznym „Jesienne impresje” organizowanym przez Centrum Kultury i Sportu w Skawinie.

      Miło nam poinformować, że prace dwóch uczennic: Martyny Kudeli z kl. IV b i Julii Wilk z kl. VII b zostały wyróżnione. Nauczycielem plastyki wyróżnionych uczennic jest pani Elżbieta Ciepły.

      Wszyscy uczniowie, którzy namalowali prace o jesieni: Julia Skop, Julia Ziaja-kl. IV a, Zuzanna Deptuch, Laura Maślanka, Sandra Szczyrbak- IV b, Damian Jantas, Patrick Śliwa- kl. VII b zostali nagrodzeni dyplomami i otrzymali wejściówki na basen w Skawinie.

      Gratulujemy Uczniom, Ich Rodzicom oraz Nauczycielowi P. Elżbiecie Ciepły.

      Z wyrazami uznania i szacunku

      Halina Twardosz

       

       

     • Międzynarodowe Zawody Matematyczne „Náboj”

     • W piątek, 19 listopada br. uczniowie Szkoły Podstawowej w Woli Radziszowskiej uczestniczyli online w Międzynarodowych Zawodach Matematycznych „Náboj”. W skład drużyny reprezentującej szkołę weszli: Brajan Goryl, Mateusz Pietraszek, Mateusz Wróblewski z kl. 7a i Bartłomiej Miś z kl. 7b. Zawody trwały 120 minut, podczas których drużyna starała się rozwiązać jak najwięcej zadań. Chłopcy podzielili się w pary. Każdy dwuosobowy zespół rozwiązywał w tym samym czasie różne zadania.

      Na początku zawodów drużyna otrzymała sześć zadań. Gdy tylko poprawnie rozwiązała którekolwiek z zadań, otrzymywała nowe. Wygrywa ta drużyna, która poprawnie rozwiąże najwięcej zadań w ciągu dwóch godzin.

     • Mega Misja – w naszej szkole!!!!!

     • Mega Misja to ogólnopolski program edukacyjny dla szkół podstawowych. Mega Misja daje solidną bazę do mądrego i bezpiecznego poruszania się po świecie, w którym dzisiaj nie obędziemy się bez technologii. Aby dostosować się do potrzeb dzieci, wyzwania oparte są na mechanizmie gry edukacyjnej. Pojawiają się w niej animowani bohaterowie, którzy mają mnóstwo pytań i kłopot z pewnym cyfrowym wynalazkiem. Dzieci, pracując w grupie, podejmują kolejne zadania w Mega Misji, zdobywają punkty i nagrody pomocne w realizacji zajęć, w tym: sprzęt multimedialny, książki, materiały plastyczne, i inne atrakcyjne rzeczy, które wzbogacą wyposażenie placówki.

      Przy realizacji wyzwań uczniowie uczą się, jakie treści można publikować w Internecie, jak chronić swoją prywatność, unikać niebezpieczeństw w sieci, przestrzegać netykiety i praw autorskich, jak znaleźć wiarygodne informacje w Internecie, tworzyć i obrabiać proste grafiki, dźwięki i filmy.

      Najważniejsza jest współpraca między dziećmi, twórcza dyskusja w trakcie zajęć i zabawa, która przyspieszy nabywanie cyfrowych kompetencji. W naszej szkole, zadania z Mega Misji realizują klasy: 2a, 2b oraz 3. Jesteśmy w trakcie realizacji zadań z czwartego poziomu. Mamy na koncie pierwsze nagrody. Każde kolejne zajęcia są ciekawsze od poprzednich, a uczniowie nie mogą się ich doczekać. Sami zobaczcie jaka świetna atmosfera i uśmiechy na twarzach uczniów towarzyszą podczas każdych kolejnych zajęć.

      Mega Misja, Mega Sprawa, jest nauka jest zabawa !!!

    • Małopolski Konkurs Geograficzny
     • Małopolski Konkurs Geograficzny

     • Miło nam poinformować, iż uczeń naszej szkoły Bartłomiej Czepiel z klasy 7a zakwalifikował się do etapu rejonowego Małopolskiego Konkursu Geograficznego. Uczestnik konkursu musiał wykazać się wiadomościami i umiejętnościami z zakresu geografii świata, ze szczególnym uwzględnieniem Ameryki Południowej, Ameryki Północnej, Antarktyki, Arktyki, oceanów oraz o wybranych elementach środowiska przyrodniczego, a także zjawiskach i procesach zachodzących na lądach i oceanach.

      Gratulujemy Bartłomiejowi, Pani Magdalenie Zapale - nauczycielowi geografii, a także Rodzicom Ucznia.

      Życzymy sukcesu w następnych etapach.

       

      Z wyrazami uznania,

      Halina Twardosz

     • Podziękowanie za 1% dla ZPO w Woli Radziszowskiej

     •  

      Szanowni Państwo, Drodzy Rodzice, Nauczyciele, Pracownicy, Mieszkańcy Woli Radziszowskiej.

       

      Serdecznie dziękujemy za przekazanie 1% podatku dochodowego na rzecz ZPO w Woli Radziszowskiej.

      Pragniemy poinformować, że za rok 2019 zebrano kwotę 1123,65 zł,  natomiast za rok 2020 kwotę 1332,81 zł.

      Jesteśmy przekonani, że przekazane środki pozwolą na polepszenie warunków edukacji naszych dzieci.

      Wszystkim Ofiarodawcom serdecznie dziękujemy.

       

      Halina Twardosz- dyrektor Zespołu

      Katarzyna Karaś-Gucwa  - Przewodnicząca Rady Rodziców

       

     • Upieczemy świąteczne pierniczki

     • Szanowni Państwo,
       

      w czwartek 25 listopada br. dzieci uczęszczające na zajęcia w świetlicy poznają zawód cukiernika. Nauczą się zagniatać i wałkować ciasto, wycinać foremkami gwiazdki, choinki i inne kształty. A po upieczeniu będą dekorować pierniczki. Panie Wychowawczynie przygotują ciasto.
      Bardzo prosimy Rodziców uczniów zapisanych do świetlicy o wsparcie i zakupienie dla dzieci pisaków cukrowych, lukru, posypki cukrowej.
      Mile widziane będą też świąteczne foremki do wycinania pierników (foremki powinny być oznaczone tak, by dzieci zabrały je z powrotem do domu). Uzyskane środki finansowe zostaną przeznaczone na potrzeby świetlicy.

      Z poważaniem,

      Wychowawcy świetlicy

     • Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

     • Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka, obchodzony każdego roku 20 listopada, w tym roku wypadł w sobotę.

      W  naszej szkole  świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka w piątek 19 listopada. 
      W tym dniu, na znak solidarności ze wszystkimi dziećmi na świecie, zwłaszcza z tymi, których prawa są łamane, wielu uczniów i pracowników naszej szkoły założyło niebieskie ubrania lub niebieskie symbole.

      W ciągu całego tygodnia  w klasach rozmawialiśmy o prawach dzieci oraz o Konwencji Praw Dziecka UNICEF.

       

      Wszyscy przestrzegajmy praw dzieci.

       

     • Warsztaty profilaktyczne „Ja decyduję – życie i innych szanuję"

     • W dniach od 15 do 22 listopada 2021 r. przeprowadzony został w naszej szkole program profilaktyczny „Ja decyduję - życie i innych szanuję”

      Program przeprowadzony był w klasach IV-VII w formie  warsztatów, które prowadziła pani Katarzyna Jędrzejak z Fundacji Nowe Horyzonty.

      Program dotyczył następującej tematyki:

      · Profilaktyka uzależnień (po 90 minut w każdej klasie)
      · Profilaktyka przemocy rówieśniczej (po 90 minut w każdej klasie)
      · Trening radzenia sobie z konfliktami (po 90 minut w każdej klasie)

      18 listopada 2021 r. pani Katarzyna Jędrzejak przeprowadziła również prelekcję dla rodziców na temat profilaktyki uzależnień.
       

     • Regionalny Program Stypendialny

     • Szanowni Państwo Rodzice

       

      W dniu 28 października br. rozpoczęła się szósta edycja Regionalnego Programu Stypendialnego współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego dla uczniów szczególnie uzdolnionych w zakresie przedmiotów przyrodniczych, informatycznych, języków obcych nowożytnych, matematyki lub przedsiębiorczości.

      Nabór wniosków potrwa do dnia 26 listopada 2021 r.

       

      Celem tego projektu współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, w projekcie pozakonkursowym pn. „Regionalny Program Stypendialny”, realizowanym przez Departament Edukacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 (Działanie 10.1 Rozwój kształcenia ogólnego, Poddziałanie 10.1.5 Wsparcie uczniów zdolnych, Typ projektu A Regionalny program stypendialny dla uczniów szczególnie uzdolnionych) jest wzmocnienie potencjału szczególnie uzdolnionych uczniów w zakresie przedmiotów: przyrodniczych, informatycznych, języków obcych nowożytnych, matematyki lub przedsiębiorczości.

      Ze wsparcia jakie daje Regionalny Program Stypendialny współfinansowany ze środków UE mogą skorzystać uczniowie, których miejsce zamieszkania znajduje się na terenie Województwa Małopolskiego lub którzy są uczniami małopolskich szkół wszystkich typów.

      Stypendium przyznawane jest na rok szkolny 2021/2022 (od 1 września 2021 r. do 31 sierpnia 2022 r.) dla uczniów:

      ·klas 5-7 szkoły podstawowej, w kwocie: 400,00 zł brutto miesięcznie,

      ·klas 8 szkoły podstawowej, w kwocie: 500,00 zł brutto miesięcznie,

      ·szkół ponadpodstawowych, w  kwocie 600,00 zł brutto miesięcznie,

      Stypendia będą przyznawane na okres 12 miesięcy. Tym samym łączna ich wartość wynosi odpowiednio: 4.800,00 zł brutto, 6.000,00 zł brutto, 7.200,00 zł brutto.

      Wnioski o przyznanie stypendium dla uczniów szczególnie uzdolnionych w ramach Regionalnego Programu Stypendialnego wspófinansowanego ze środków UE można składać od dnia 28 października do dnia 26 listopada 2021 r. w następujący sposób:

      1) Pocztą/kurierem na adres: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, ul. Racławicka 56, 30-017 Kraków, z dopiskiem: Departament Edukacji – RPS 2021/2022 (jest to sposób rekomendowany ze względu na sytuację epidemiologiczną).

      2) Osobiście w:

      · Krakowie, siedziba UMWM, przy ul. Racławicka 56 – Dziennik Podawczy, parter, budynek „B”,

      · Nowym Sączu, Agenda Zamiejscowa UMWM,  przy ul. Jagiellońskiej 52, p. 206 – Dziennik Podawczy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego,

      · Tarnowie, przy ul. Nowy Świat 30 – urna na parterze z dopiskiem: Departament Edukacji – RPS UE 2021/2022,

      Szczegółowe informacje, w tym niezbędne formularze oraz dane kontaktowe do ubiegania się o ww. rodzaje stypendiów, dostępne są na stronie internetowej: https://www.malopolska.pl/regionalny-program-stypendialny/regionalny-program-stypendialny-wspolfinansowany-ze-srodkow-ue/20212022

       

      W razie pytań można się kontaktować z Panem Dariuszem Baranowskim pod numerem:

       +48 12 61 60 742

       

      Zachęcam do składania wniosków.

       

      Z poważaniem,

      Halina Twardosz

       

     • Udział w programie Fundacji Orange "Super Koderzy".

     • Miło na poinformować, że nasza szkoła bierze udział w programie Fundacji Orange "Super Koderzy". W ramach programu, uczniowie klasy Vb realizują ścieżkę tematyczną "Młodzi patrioci". Dzięki niej, podczas lekcji wychowawczych i zajęć z informatyki, nie tylko lepiej poznają nasz kraj, ale i uczą się programowania i kodowania. Już niedługo na zajęciach zagoszczą zwinne i zwrotne robociki - Ozoboty. Uczniowie będą wyznaczać im ścieżki, kodować trasy i testować ich możliwości. Ponadto, niedawno otrzymaliśmy superkoderskie upominki: koszulki, smycze, notesy i długopisy. Wierzymy, że dla dzieci wyposażonych w takie gadżety, nauka kodowania stanie się czystą przyjemnością.

       

      Małgorzata Pindera

     • Rozstrzygnięto konkurs fotograficzny „Jesień w obiektywie”

     • W dniu 12 listopada 2021 roku w naszym przedszkolu rozstrzygnięto konkurs fotograficzny „Jesień w obiektywie”. Oceny prac konkursowych dokonała specjalnie powołana Komisja Konkursowa w składzie: p. Elżbieta Bojko – Wicedyrektor Przedszkola, p. Jadwiga Grabiec i p. Katarzyna Maślanka – nauczycielki Szkoły Podstawowej. Do konkursu zgłoszono ponad 30 zdjęć, wśród których każda fotografia wzbudziła nasz zachwyt i w wyjątkowy sposób uwieczniała piękno jesiennego krajobrazu. Po wnikliwych obradach i ocenie prac, komisja postanowiła nagrodzić fotografie następujących uczestników konkursu:

      W grupie dzieci młodszych (3,4-latki) przyznano:

      I miejsce: Amanda Zięba, grupa „Krasnoludki”

      II miejsce: Kornelia Apostolik, grupa „Niezapominajki”

      III miejsce: Milena Maślanka, grupa „Niezapominajki”

      Wyróżnienie: Blanka Maślanka

      W grupie dzieci starszych (5,6-latki) przyznano:

      I miejsce: Adrian Szczyrbak, grupa „Słoneczka”

      II miejsce: Aniela, Władysław, Cezary Łazarczykowie, grupy: „Słoneczka”, „Kotki”

      III miejsce: Julian Kmiecik, grupa „Słoneczka”

      Wyróżnienie: Alex Talarek, grupa „Pszczółki”

      Konkurs koordynowały: P. Dorota Kunicka i P. Agnieszka Sekuła

      Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu. Dziękujemy serdecznie za udział.

      Laureaci konkursu otrzymają nagrody ufundowane przez Radę Rodziców Przedszkola, a dla wszystkich uczestników przygotowaliśmy dyplomy i drobny upominek.
      Zapraszamy do wzięcia udziału w kolejnych konkursach!

       

      Dyrekcja i Nauczyciele Przedszkola

       

     • Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Przedszkolu

     •  

      Uroczystości z okazji odzyskania przez Polskę niepodległości odbyły się kameralnie w oddziałach z uwagi na zachowanie procedur bezpieczeństwa wynikających z pandemii. Przedszkolaki ubrane na galowo lub biało-czerwono z chorągiewkami w dłoniach, z dumą śpiewały piosenki o Polsce, jej symbolach, zwyczajach, tradycjach. W ramach akcji „Szkoła, Przedszkole do hymnu” dzieci odśpiewały hymn państwowy „Mazurek Dąbrowskiego”, pamiętając przy tym o zachowaniu należytej postawy.

       

      Elżbieta Bojko

      Wicedyrektor Przedszkola

     • Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF

     • 20 listopada to wyjątkowy dzień – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Jest to moment, w którym uwaga wszystkich kierowana jest na dzieci i ich prawa. W tym roku ten dzień wypada w sobotę, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby świętować Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka wcześniej, np. 19. listopada. Sprawdź, jak możecie wspólnie z UNICEF uczcić tę wyjątkową datę i pokazać, że prawa dziecka są ważne dla Waszej placówki. 

       

      Jak włączyć się w obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka z UNICEF? 

       

      1. Zgłoś placówkę do akcji na stronie: https://unicef.pl/wspolpraca/wspolpraca-z-placowkami-edukacyjnymi/akcje-edukacyjne/miedzynarodowy-dzien-praw-dziecka-z-unicef-2021 

      2. Przeprowadź ciekawe zajęcia przybliżające uczniom Konwencję o prawach dziecka. Wykorzystaj przygotowane przez UNICEF scenariusze zajęć dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym oraz ciekawe materiały edukacyjne UNICEF.

      3. Wybierzcie z Uczniami co najmniej jedną z zaproponowanych aktywności, które udostępnimy Koordynatorom i przygotujcie wspólnie wydarzenie angażujące społeczność szkolną i/lub lokalną. Zaplanujcie działania na dzień 19. listopada, tak, aby włączyć się w ogólnopolskie obchody wraz z innymi placówkami. Wspólnie celebrujcie rocznicę uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. 

      4. Pamiętajcie o kolorze niebieskim! Co roku UNICEF zaprasza do wykorzystania koloru niebieskiego we wszelkich możliwych działaniach podejmowanych w ramach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka, jako symbolu solidarności ze wszystkimi dziećmi na świecie, również tymi, których prawa nie są przestrzegane. Tego dnia uczniowie, nauczyciele i wszyscy pracownicy placówki przyjdą do szkoły ubrani na niebiesko. Przyłączą się tym samym do setek tysięcy mieszkańców innych krajów, którzy także zaangażują się w globalne obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka z UNICEF.

      5. Podsumujcie Wasze działania i złóżcie raport z akcji na stronie UNICEF (formularz raportu będzie dostępny na koncie koordynatora od 26. listopada), a my udostępnimy Wam materiały potwierdzające udział w akcji - dyplom dla placówki za zaangażowanie i zaświadczenie dla Koordynatorów.

     • Lekcja historii w muzeum w Oświęcimiu i Wadowicach

     • 9. listopada uczniowie klas ósmych wraz z wychowawczyniami wzięli udział w niezwykłej lekcji historii na terenach byłego obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. Już wczesnym rankiem deszczowa pogoda wprowadziła nas w nostalgiczny nastrój. Po przekroczeniu bramy obozu młodzi ludzie poczuli powagę miejsca, w którym się znajdowali. Pani przewodnik zapoznała nas z historią tego miejsca. Młodzież dowiedziała się o warunkach życia więźniów, ich kategoriach i oznaczeniach, liczbie ofiar, sytuacji dzieci w obozie, eksperymentach medycznych, karach i egzekucjach, a także o ewakuacji i wyzwoleniu z obozu. Widok osobistych rzeczy więźniów, ubrań, ludzkich włosów, czy fotografii cierpiących z głodu dzieci wywołał silne emocje. Wizyta w muzeum uświadomiła skalę popełnionych tu przerażających okrucieństw. Z tej niecodziennej lekcji każdy wyciągnął osobiste wnioski.

      W drodze powrotnej odwiedziliśmy Wadowice. Tutaj nie mogło zabraknąć wizyty w cukierni i papieskich kremówek. Później udaliśmy się do Muzeum - Domu Rodzinnego Świętego Jana Pawła II. Obejrzeliśmy fotografie i wszelkie pamiątki dokumentujące życie i działalność kapłańską Karola Wojtyły.

       

      Wycieczka była współfinansowana z Programu "Odkrywam Małopolskę".

    • ZAPRASZAMY :-)


  • Kontakty

   • Zespół Placówek Oświatowych
   • Szkoła Podstawowa
    im. Marii Konopnickiej
    ul. Szkolna 10;
    32-053 Wola Radziszowska
    ------------------------------------------------------------------
    Adres przedszkola:
    Samorządowe Przedszkole
    im. Marii Konopnickiej
    ul. Św. Jana Pawła II nr 6;
    32-053 Wola Radziszowska

    32-053 Wola Radziszowska
    Poland
   • (+12) 275-42-32 Szkoła Podstawowa
    -------------------------------------------------------------------
    (+12) 256-37-68 Przedszkole
   • sekretariat@wr.edu.pl
   • sekretariat@wr.edu.pl
   • sekretariat@wr.edu.pl
 • Librus Synergia