• Przekazanie dokumentacji projektowej Panu Burmistrzowi Miasta i Gminy Skawina

     •     7 czerwca 2022 roku w sali obrad Miasta I Gminy Skawina odbyło się uroczyste przekazanie dokumentacji projektowej pn. Plan zagospodarowania terenu wokół Szkoły Podstawowej w Woli Radziszowskiej.

      Na ręce Pana Norberta Rzepisko Burmistrza Miasta I Gminy Skawina oraz Pana Witolda Grabca Pierwszego Zastępcy Burmistrza Miasta i Gminy Skawina złożono dokumentację projektową wraz z protokołem przekazania wszelkch praw ze strony Wykonawcy projektu.

      Dokumentację przekazała delegacja w składzie: Pani Katarzyna Karaś-Gucwa - Przewodnicąca Rady Rodziców, Pan Łukasz Malinowski - Rodzic, Pan Marcin Chromy - Rodzic, Pani Halina Twardosz Dyrektor ZPO w Woli Radziszowskiej.

      Praca nad projektem rozpoczęła się w lutym 2022 roku, koncepcja była wielokrotnie omawiana i konsultowana z Panią Projektant, Panem Witoldem Grabcem, Rodzicami, Wicedyrektorem Szkoły i Dyrektorem ZPO.

      Serdecznie dziękuję Wszystkim Osobom uczestniczącym w tworzeniu dokumentu: Pani Projektant Katarzynie Grochot, Panu Witoldowi Grabcowi Zastępcy Burmistrza M i G Skawina, Rodzicom: Pani Katarzynie Karaś-Gucwie - Przewodniczącej RR, Pani Małgorzacie Lubowickiej, Panu Łukaszowi Malinowskiemu, Panu Marcinowi Chromy, oraz Pani Wicedyrektor Zuzannie Błaszczak.

      Na uwagę zasługuje fakt, że dokumentacja projektowa uwzględnia również chodnik gwarantujący bezpieczne poruszanie się dzieci w kierunku szkoły.

      Jak wszyscy wiemy, zapewnienie bezpieczeństwa to najważniejsze zadanie Nas Dorosłych.

      Czekamy na realizację, a boisko mamy obiecane w przyszłym roku. 

      Serdecznie dziękuję Rodzicom za sfinansowanie projektu.

       

      Z wyrazami wdzięczności i uznania,

      Halina Twardosz

       

     • Podsumowanie kampanii "Rowerowy Maj"

     • W kampanii Rowerowy Maj w szkole wzięły udział klasy I-VIII. W naszej Gminie zostaliśmy zaliczeni do szkół dużych i w rankingu ogólnym zajęliśmy V miejsce. Uczniowie codzienne dojeżdżali do szkoły w sposób aktywny – przesiedli się na rowery, hulajnogi czy rolki. W kampanii rozliczana była frekwencja rowerowa, był to współczynnik aktywnych dojazdów względem wszystkich możliwych, również tych zrealizowanych przez nieaktywnych uczniów. Wewnątrz szkoły, więc toczyła się rywalizacja pomiędzy klasami. Najaktywniejszą klasą okazała się klasa IVb, która wyprzedziła klasę VIIIa i VIIb. Indywidualnie, aż 35 uczniów osiągnęło stu procentową frekwencję przejazdów. Wszyscy Ci uczniowie zostali nagrodzeni upominkami, a wśród wszystkich uczestników zostały rozlosowane dodatkowe nagrody rzeczowe ufundowane przez sponsorów. Rowerowy Maj to nie tylko dojazdy na lekcje. To ruch na świeżym powietrzu, nabieranie dobrych nawyków transportowych, lepsza koncentracja na lekcjach. Podczas podróży uczniowie stali się bardziej samodzielni. Pogoda sprzyjała w tym roku, a dobre nawyki pozostały ponieważ wielu uczniów i rodziców kontynuuje aktywne dojazdy. Już wiemy, że w kolejnej edycji dołączy do kampanii nasze Przedszkole. Do zobaczenia za rok!!!

     • Wycieczka do Warszawy

     • W dniach 8.06 – 10.06.2022 roku klasy 8a, 8b i 7b pod opieką pań: Marzeny Bednarz-Guzik, Agnieszki Bentkowskiej, Małgorzaty Polak oraz Violetty Sroki brały udział w 3-dniowej wycieczce do Warszawy.

      Podróż autokarem, chociaż długa, minęła nam szybko. Warszawa przywitała nas piękną pogodą, a potem było już tylko cieplej, choć raz zmoczył nas niewielki deszcz.

      Pierwszego dnia zwiedziliśmy Łazienki Królewskie w formie gry terenowej „Wehikuł Czasu”. Potem znaleźliśmy się pod Sejmem, zrobiliśmy przerwę na ciepły posiłek, obejrzeliśmy Stadion Narodowy i w końcu po dniu pełnym wrażeń dotarliśmy do punktu noclegowego.

      Drugi dzień wycieczki rozpoczęliśmy od wizyty w Centrum Nauki Kopernik, gdzie oglądaliśmy ekspozycje, a także braliśmy udział w warsztatach z chemii, fizyki i robotyki. Po zjedzeniu pysznej pizzy udaliśmy się na Cmentarz na Powązkach, a tam przeszliśmy Aleją Zasłużonych, w której znajdują się nagrobki wybitnych Polaków. Tego dnia czekały jeszcze na nas ogrody w pałacu w Wilanowie i kolejna gra terenowa z mitologicznymi zagadkami. I znowu zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do hotelu.

      Trzeciego dnia przewodnik poprowadził nas traktem królewskim. Podczas spaceru mogliśmy kupić pamiątki, a potem dzielnie wspięliśmy się na taras widokowy na dzwonnicy kościoła św. Anny, by podziwiać panoramę Warszawy. Następnie udaliśmy się do wojskowej części Cmentarza Powązkowskiego, gdzie mogliśmy zobaczyć groby poległych w pierwszej i drugiej wojnie światowej oraz walkach o granice po 1918 roku. Na grobach Zośki, Alka i Rudego, znanych nam z lektury „Kamienie na szaniec”, zapaliliśmy znicze.

      I to już był koniec naszej wycieczki. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się jeszcze na posiłek i pełni niezapomnianych wspomnień wróciliśmy do Woli Radziszowskiej.

     • Spotkanie z P. Kazimierą Woźniak Pisarką i P. Czesławem Gąsiorowskim Dyrektorem Muzeum Regionalnego w Skawinie

     • Dnia 06.06.2022 r. mieliśmy przyjemność powitać w naszej szkole Panią Kazimierę Woźniak – pisarkę i poetkę tworząca dla dzieci oraz Pana Czesława Gąsiorowskiego – dyrektora Skawińskiego Muzeum Regionalnego. Pani Kazimiera Woźniak podczas odczytu fragmentu swojej książki pt. „Wycieczka ze Skawiny do Woli Radziszowskiej” zabrała nas w literacką podróż po naszej miejscowości i w poetycki sposób ukazała nam jej historię. Nasi goście oczarowali nas nie tylko pięknem literatury, ale również swoimi strojami. Pani Kazimiera Woźniak miała na sobie tradycyjny strój mieszkanki Woli Radziszowskiej, a Pan Czesław Gąsiorowski zaprezentował się w stroju skawińskim. Uczniowie klas I-III chętnie uczestniczyli w wydarzeniu i z zapałem odpowiadali na wszystkie pytania zadawane przez Gości. Wszystkie dobre odpowiedzi były nagradzane, co niezmiernie cieszyło zgromadzonych na sali uczniów.

     • 2 czerwca - Uroczyste obchody Dnia Patrona

     • Dnia 2 czerwca 2022 roku w naszej Szkole odbyła się uroczysta akademia poświęcona Patronce Zespołu Placówek Oświatowych,  Marii Konopnickiej. Program artystyczny przygotowany przez uczniów pod kierunkiem nauczycieli przybliżył postać Autorki „Roty”. Na montaż słowno – muzyczny składały się nie tylko ważniejsze fakty z życia poetki, ale i wspaniała interpretacja jej utworów. Uczniowie prowadzący uroczystość poinformowali, że Maria Konopnicka, jako twórca czasów niewoli, została doceniona przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, który ogłosił ją jednym  z kilku patronów 2022 roku.

      Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru Szkoły, na którym widnieje wizerunek Marii Konopnickiej i odśpiewania „Roty”, hymnu Szkoły. Wszyscy uczniowie mieli różnorakie możliwości włączenia się w obchody 180. rocznicy urodzin Poetki. Klasy młodsze wykonywały prace plastyczne, które utworzyły ciekawą wystawę. Uczniowie z klas czwartych i piątych na lekcjach języka polskiego omawiali wybrane utwory Patronki oraz przebrali się za postacie z tych utworów. Program artystyczny został zaprezentowany dwukrotnie - oddzielnie  dla uczniów klas młodszych i dla uczniów klas starszych. W tym dniu uczniowie zgodnie z tradycją założyli galowe stroje. Uroczystość odbyła się na górnym korytarzu na tle scenografii przedstawiającej Patronkę. W czasie występu panowała uroczysta, ale radosna atmosfera.

     • Dzień bez plecaka

     • Dzień bez plecaka to święto, które pochodzi z USA. Wymyśliła je Amerykanka Mongai Fankam – aktywistka i założycielka fundacji, dzięki której z zebranych datków kupowane są w pełni wyposażone plecaki a następnie wysyłane do państw Afryki.

      Obchody tego dnia mają na celu zwiększanie świadomości trudnych warunków bytowych, a także problemów z dostępem do edukacji milionów uczniów w wielu zakątkach świata. Często zdarza się, że dzieci z tamtych miejsc muszą chodzić pieszo, z reklamówkami lub trzymając rzeczy w rękach, ponieważ nie stać ich nawet na plecak.

      Pierwszego dnia czerwca w obchodach udział wzięła klasa IVa. Uczniowie ograniczeni jedynie wyobraźnią, przynieśli szkolne przybory zapakowane w najrozmaitsze sposoby – różnego typu koszyki, siatki na zakupy, ręczniki, kosze na śmieci, torby sportowe oraz kaski narciarskie.

     • Literackie spacery po „Tajemniczym ogrodzie”

     • Wiosna jest porą roku, w czasie której przyroda budzi się życia, a roślinność rozwija się i rozkwita. Podobnie było na lekcjach języka polskiego w klasach IV, gdzie rozkwitła kreatywność uczniów naszej szkoły. W trakcie zajęć podsumowujących omawianie lektury F.H. Burnett „Tajemniczy ogród” wykonali oni lapbooki. W ten sposób nie tylko uporządkowali swoją wiedzę na temat przeczytanej książki, ale wykazali się ogromną pomysłowością i nieskończoną wyobraźnią.

      Każdy lapbook był wyjątkowy i niepowtarzalny. Znalazły się w nich najważniejsze elementy świata przedstawionego, czyli czas i miejsce wydarzeń, prezentacja bohaterów, plan wydarzeń, a nawet cytaty, które zwróciły uwagę uczniów, podczas czytania książki. Uczniowie przedstawili również zwierzęta występujące lekturze, opisali wygląd ogrodu w różnych porach roku oraz oprowadzili nas po posiadłości Misselthwaite Manor. Przy wykonywaniu lapbooków było mnóstwo zabawy z wycinaniem, przyklejaniem, składaniem, a efekty tej pracy można zobaczyć na klasowych gazetkach w sali 22 i 26 oraz na stronie internetowej naszej szkoły.

     • Wycieczka klasy 7c

     • Dnia 30 maja br. uczniowie klasy 7c wyjechali na klasową wycieczkę do Myślenic.

      Przy bardzo dobrej widoczności uczestnicy mogli podziwiać panoramę Beskidu Makowskiego oraz Wyspowego. Poznali jedno z pięknych miast założonych przez króla Kazimierza Wielkiego.

      Wyjazd był też doskonałą okazją do integracji zespołu. W czasie wspólnego pobytu w „Spontiuszu” uczniowie rozwijali spostrzegawczość, orientację przestrzenną i doskonalili umiejętność współzawodnictwa. Wspólnie spędzony czas sprawił wiele radości i zadowolenia.

     • Wycieczka kl. IV do Niedzicy

     • 23 maja br. uczniowie klas czwartych wybrali się z wychowawcami na trzydniową wycieczkę do Niedzicy. Pomimo wczesnej pory, wyjechaliśmy o 8:00, wszystkim dopisywały dobre humory. Niedzica przywitała nas piękną pogodą i niesamowitym krajobrazem.

      Pierwszym celem naszej wycieczki było zwiedzenie zabytkowego drewnianego kościółka w Dębnie, który w 2003r. został wpisany na  listę światowego dziedzictwa UNESCO. Po dotarciu do Gościńca H.A.T.A. uczniowie rozlokowali się w swoich pokojach, rozegrali klasowe mecze piłki nożnej i zebrali siły na dalsze zwiedzanie. Następnie ruszyliśmy szlakiem do bacówki, gdzie baca zapoznał nas ze swoją pracą na hali i w bacówce, a następnie pokazał nam jak się robi oscypki. Chętni uczniowie mogli spróbować swoich sił w tej pracy i własnoręcznie wygniatali wodę z serków. Wieczorem odbyła się również dyskoteka.

      Drugi dzień naszej wycieczki rozpoczęliśmy od zwiedzenia z przewodnikiem Zamku Dunajec w Niedzicy, gdzie podziwialiśmy zgromadzone eksponaty związane z historią zamku i okolicy. Uczniowie z dużą ciekawością wysłuchali historii o pięknej Brunhildzie i jej tragicznym upadku do zamkowej studni. Podczas spaceru po uczniowie podziwiali widok na jezioro Czorsztyńskie oraz widoczne z niej zamki. Następnie wybraliśmy się do Paku Miniatur, gdzie podziwialiśmy spiskie i podhalańskie budowle w miniaturowych rozmiarach. Największą przyjemność wycieczkowiczom jednak sprawiła wizyta w parku rozrywki Spiska Kraina. Osoby chętne, a takich nie brakowało, mogły poskakać na trampolinach, zjechać z górki na pontonach, przejść się po dwóch trasach w parku linowym oraz skorzystać z innych licznych atrakcji. Wizytę w Spiskiej Krainie zakończyliśmy emisją krótkich filmów w kinie 7D, co dla wielu uczniów było bardzo emocjonującym przeżyciem. Po powrocie do pensjonatu odbył się quiz z wiedzy zdobytej na wycieczce, w którym chętni uczniowie mogli pochwalić się zdobytą na wycieczce wiedzą. Na koniec dnia uczniowie wzięli udział w szkoleniu z zakresu pierwszej pomocy, które przeprowadziła p. Ania Nowak.

      Ostatni dzień naszej wycieczki był równie emocjonujący co wcześniejsze, gdyż zaraz po śniadaniu wybraliśmy się spacerem do przystani przy zamku w Niedzicy i popłynęliśmy w rejs statkiem pasażerskim. Rejs odbywał się trasą widokową, dzięki czemu mogliśmy podziwiać z innej perspektywy Zamek Dunajec oraz zaporę. Następnie udaliśmy się do ruin zamku w Czorsztynie i zapoznaliśmy się z historią tego miejsca. Po obiedzie ruszyliśmy w drogę powrotną. Do Woli Radziszowskiej wróciliśmy w godzinach popołudniowych. Byliśmy zmęczeni, ale zadowoleni i pełni nadziei na wspólne przyszłe wyprawy.

     • Wizyta Policjantów w przedszkolu

     • W dniu 24.maja br. nasze przedszkole odwiedziły Policjantki z Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Krakowie. Na przedszkolnym dziedzińcu wokół policyjnego radiowozu zgromadziły się wszystkie grupy przedszkolne. Asp. szt. Beata Dulewicz przybliżyła dzieciom podstawowe zasady bezpiecznego poruszania się po drodze oraz przypomniała numery alarmowe. Przedszkolaki dowiedziały się, jak ważną rolę odgrywają elementy odblaskowe naszych ubrań dla bezpieczeństwa na drodze. Każde dziecko otrzymało od Pań Policjantek w prezencie odblaskowego misia do przypięcia na odzieży lub plecaku, aby już zawsze być widocznym na drodze.  Na zakończenie spotkania Panie Policjantki opowiedziały dzieciom również o swojej służbie, przedszkolaki miały okazję obejrzeć
      z bliska policyjny mundur, odznakę oraz sprzęt potrzebny policjantom podczas pracy.

      W imieniu dyrekcji, nauczycieli i dzieci składamy Policji serdeczne podziękowania za poświęcony czas, a w szczególności za cenne informacje, które, mamy nadzieję, przyczynią się do jeszcze większego bezpieczeństwa naszych wychowanków.

      Dorota Kunicka

     • Gminny Konkurs Recytatorski Poezji Marii Konopnickiej

     •        Dnia 23.maja br. odbył się Gminny Konkurs Recytatorski Poezji Marii Konopnickiej – patronki Samorządowego Przedszkola w Woli Radziszowskiej. Data konkursu nie była przypadkowa, tego dnia przypadała 180. rocznica urodzin tej zasłużonej dla polskiej literatury poetki, nowelistki i publicystki. Doniosłość i wyjątkowość konkursu podkreślił również fakt, że  rok 2022 został ustanowiony przez Sejm RP Rokiem Marii Konopnickiej, w hołdzie dla jej osiągnięć literackich oraz działalności patriotycznej.  Celem konkursu było przybliżenie młodym czytelnikom twórczości poetki, upowszechnianie kultury języka wśród dzieci, rozwijanie ich recytatorskich i aktorskich uzdolnień oraz rozbudzenie wrażliwości dzieci na piękno poezji.

              Do konkursu zgłosili się reprezentanci następujących przedszkoli: Przedszkole Samorządowe nr 1 w Skawinie, Przedszkole Samorządowe nr 2 w Skawinie, Przedszkole Samorządowe nr 3 w Skawinie, Przedszkole Samorządowe nr 5 w Skawinie, Katolickie Przedszkole w Skawinie, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Krzęcinie – Przedszkole Samorządowe w Polance Hallera, Oddział Przedszkolny w SP w Zelczynie, ZPO Przedszkole Samorządowe .w Woli Radziszowskiej.

      O randze konkursu zdecydowała również kapituła Jury składająca się z niekwestionowanych autorytetów i znawców literatury i historii Polski:  p. Kazimiery Woźniak – rodzimej pisarki i poetki, p. Krystyny Droździewicz – Dyrektora Biblioteki Pedagogicznej w Skawinie, p. Witolda Grabca – I zastępcy Burmistrza Miasta i Gminy Skawina, z wykształcenia historyka i polonisty, p. Katarzyny Bychawskiej – pracownika Miejskiej Biblioteki Publicznej w Skawinie – Filii w Woli Radziszowskiej oraz p. Elżbiety Bojko – Wicedyrektora Przedszkola Samorządowego w Woli Radziszowskiej, logopedy.

      Konkurs uroczyście rozpoczęła p. Halina Twardosz – Dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Woli Radziszowskiej, która przywitała członków jury oraz uczestników konkursu i ich opiekunów.

      Do konkursu przystąpiło 12 dzieci, które przygotowały różnorodne wiersze Marii Konopnickiej. Usłyszeliśmy takie utwory, jak: „Pranie”, „Kukułeczka”, „Stefek Burczymucha”, „Zosia i jej mopsy”, „Wiosna”. Uczestnicy wykazali się bardzo dobrą znajomością wybranych tekstów i zaprezentowali naprawdę wysoki poziom artystyczny.  Konkurs obejmował dwie grupy wiekowe: dzieci 3, 4-letnie oraz 5,6-latki. Jury oceniało m.in.: dobór repertuaru,  pamięciowe opanowanie tekstu, artyzm wykonania, zrozumienie wiersza potwierdzone jego interpretacją. Podczas narady jury, uczestnicy konkursu, przy poczęstunku mogli podziwiać przygotowany specjalnie na tę okazję występ artystyczny Przedszkolaków z najstarszych grup naszego przedszkola: „Pszczółek” i „Słoneczek”.

      Decyzją Jury zwycięzcami konkursu zostali:

      w kategorii dzieci młodszych

      I miejsce Maja Wiche - Przedszkole Samorządowe nr 2 w Skawinie

      II miejsce Natalia Piszczek - Przedszkole Samorządowe w Woli Radziszowskiej

      III miejsce Tymoteusz Pituch - Przedszkole Samorządowe nr 1 w Skawinie

       

      w kategorii dzieci starszych

      I miejsce Leon Kotula - Przedszkole Samorządowe nr 5 w Skawinie

      II miejsce Wiktoria Waś - Przedszkole Samorządowe w Polance Hallera

      III miejsce Antonina Pituch - Przedszkole Samorządowe nr 1 w Skawinie

      Zwycięzcom gratulujemy osiągniętego sukcesu, zaś pozostałym uczestnikom dziękujemy za udział w naszym konkursie.

      Organizatorzy

     • Wizyta przedszkolaków w OSP w Woli Radziszowskiej

     • Tradycyjnie jak co roku, przedszkolaki odwiedziły strażaków z OSP w Woli Radziszowskiej. Podczas spotkania miały okazję utrwalić numery telefonów alarmowych, zobaczyć jak udziela się pierwszej pomocy poszkodowanemu oraz zapoznać się podstawowym sprzętem strażackim. Dzieci samodzielnie  podjęły próby wykonania masażu serca, dowiedziały się również  jak wygląda i co to jest defibrylator. Ponadto strażacy zaprezentowali różne stroje strażackie oraz opowiedzieli do jakich celów są wykorzystywane. Mogliśmy  również  na chwilę przenieść się w przeszłość i zobaczyć sprzęt gaśniczy wykorzystywany w minionych czasach.  Nie zabrakło oczywiście wizyty w wozie strażackim, głośnego trąbienia oraz mierzenia strażackiego hełmu. Na koniec, dzieci podziękowały za wizytę  wręczając własnoręcznie wykonane rysunki mówiące o tym, jak ważna jest dla nich  praca strażaków oraz mogły poczęstować się cukierkami prosto z strażackiego hełmu. Zapewne po tej wizycie niejeden przedszkolak marzy o tym aby
      w przyszłości zostać strażakiem.

      Marzena Cielecka - Kulisa

    • ZAPRASZAMY :-)


  • Kontakty

   • Zespół Placówek Oświatowych
   • Szkoła Podstawowa
    im. Marii Konopnickiej
    ul. Szkolna 10;
    32-053 Wola Radziszowska
    ------------------------------------------------------------------
    Adres przedszkola:
    Samorządowe Przedszkole
    im. Marii Konopnickiej
    ul. Św. Jana Pawła II nr 6;
    32-053 Wola Radziszowska

    32-053 Wola Radziszowska
    Poland
   • (+12) 275-42-32 Szkoła Podstawowa
    -------------------------------------------------------------------
    (+12) 256-37-68 Przedszkole
   • sekretariat@wr.edu.pl
   • sekretariat@wr.edu.pl
   • sekretariat@wr.edu.pl
 • Librus Synergia