• LIST DO RODZICÓW I OPIEKUNÓW

     •  

       

      Szanowni Państwo Rodzice i Opiekunowie dzieci uczęszczających do ZPO w Woli Radziszowskiej.

      Czas zdalnego nauczania, jest wyzwaniem dla wszystkich. Dla nauczycieli, uczniów i dla Państwa Rodziców i Opiekunów.

      Znaleźliśmy się, w nieznanej nam dotąd sytuacji, która zmusza nas do modyfikacji naszego codziennego funkcjonowania. To nowe i trudne doświadczenie, wymaga od nas mobilizacji, współpracy i wzajemnego wsparcia podczas podejmowanych działań.

      Zachęcamy Państwa do pozostawania w kontakcie z nami; z dyrektorem
      i nauczycielami. Jeśli napotykacie Państwo na problemy, to nie zostawajcie z nimi sami. Pozostajemy do Państwa dyspozycji, chętnie służymy pomocą i radą. Jesteśmy otwarci na wszelkie Państwa sugestie. Prosimy zgłaszać szkole na bieżąco, swoje spostrzeżenia i wnioski.

      W obecnej sytuacji nauka w domu jest koniecznością. Trzeba jednak pamiętać, że ten szczególny czas, powinien być przeznaczony nie tylko na naukę, ale także na rozwijanie pasji i zainteresowań dziecka oraz na odpoczynek i wzmacnianie relacji rodzinnych. 

      Warto zadbać o odpowiednie warunki do nauki w domu, poprzez zorganizowanie osobnego kącika, przestrzeni do nauki.

      Dzieci potrzebują od najbliższych uwagi, zainteresowania, pochwały. Wymagają motywacji  do nauki, wsparcia w podejmowanych działaniach. Potrzebują zachęty do samodzielnego rozwiązania zadań.

      Zachęcamy Państwa do wspólnego z dziećmi, ustalenia planu dnia, w którym powinien znaleźć się czas na pracę i naukę, czas na odpoczynek, na posiłki i ich przygotowanie. Powinien być zapewniony czas, na domowe obowiązki, takie jak: sprzątanie, opieka nad domowymi zwierzętami, czas na higienę (tak ważną właśnie teraz!). W planie warto zamieścić sposoby spędzania czasu wolnego i inne, ważne dla Waszej rodziny kwestie.

      Podczas planowania, można podzielić czas dziecka na np. cztery grupy:

      1. edukacja – będą to np.: indywidualna praca ucznia z materiałami przekazanymi czy wskazanymi przez nauczyciela i według jego wskazówek, zajęcia prowadzone przez nauczyciela on-line (w czasie rzeczywistym) oraz inne formy nauki ucznia (w tym wykonywanie prac domowych, ćwiczeń, lektura),
      2. sport – w obecnej sytuacji to przede wszystkim wszelkiego rodzaju aktywności ruchowe możliwe do wykonania w warunkach domowych, w tym proste rozgrzewki/rozciągania,

      3. dom – to obowiązki domowe, w których wypełnianie dziecko powinno być zaangażowane (sprzątanie, pomoc przy posiłkach), obowiązki, czasem najbardziej żmudne mogą być atrakcyjne, bo jest to czas spędzony wspólnie z rodziną,

       4. rozrywka – to każda forma zabawy i odpoczynku, która minimalizuje poczucie braku kontaktu z rówieśnikami, okazja do podzielenia się z dziećmi swoimi pasjami, wspólne gry planszowe.

      Zdalnie nauczanie, będzie zapewne związane z częstszym, niż dotychczas wykorzystaniem komputera, tabletu czy telefonu komórkowego. Należy zwrócić szczególną uwagę, na bezpieczne korzystanie przez dzieci z internetu.
      W przypadku konieczności pracy zdalnej, zapewnienie bezpieczeństwa uczniów pozostających w domu, spoczywa na ich rodzicach. Są oni także odpowiedzialni za potencjalne szkody, jakie mogą spowodować ich dzieci za pośrednictwem internetu innym osobom. Należy przede wszystkim; dostosować czas pracy przy komputerze do wieku ucznia, sprawdzić aktualność zabezpieczeń na komputerach i smartfonach dzieci, ustawić w używanych systemach operacyjnych opcje kontroli rodzicielskiej. Należy zwrócić dzieciom uwagę, na możliwość nieumyślnego złamania prawa (zakaz udostępniania danych osobowych lub wizerunków kolegów, koleżanek i nauczycieli).

      W miarę możliwości rodzice powinni towarzyszyć dziecku podczas nauki. Jest to szczególnie ważne w przypadku młodszych uczniów.

      Przydatne informacje dotyczące zasad bezpieczeństwa w sieci znajdziecie Państwo na stronie https://ose.gov.pl/pakiety-edukacyjne

      Drodzy Państwo, pozostając w domu, zwróćcie również uwagę, na istotne aspekty wspierające rozwój dziecka i na jego potrzeby.  W kontaktach z dziećmi zachowajcie spokój i optymizm, rozsądnie i odpowiedzialnie przekazujcie dzieciom informacje na temat obecnej sytuacji. Czas spędzany razem z dzieckiem w domu, niech będzie okazją do wzmocnienia więzi emocjonalnej, budowania relacji. Pamiętajcie, że jedną z ważniejszych potrzeb Waszych dzieci, jest potrzeba kontaktu z rówieśnikami. W obecnej sytuacji, możliwa do realizacji tylko poprzez kontakt on-line. Prosimy, umożliwiajcie dzieciom takie kontakty.

      Szanowni Państwo Rodzice i Opiekunowie naszych uczniów i przedszkolaków. Zachęcamy Państwa do korzystania z materiałów zamieszczanych przez wychowawców i nauczycieli na naszym dysku. Prócz materiałów dydaktycznych, znajdziecie tam również opracowania i propozycje dotyczące profilaktyki i wychowania. Polecamy materiały biblioteczne
      i terapeutyczne, nieocenione w obecnej sytuacji.

      Drodzy Państwo, dbajcie o siebie i swoje rodziny. Życzymy wszystkim zdrowia.

      Poniżej zamieszczamy piękny, anonimowy tekst, inspirowany myślami Janusza Korczaka.

       

                                                                                              Z wyrazami szacunku

                                                                                              Dyrekcja i Nauczyciele ZPO

       

      APEL TWOJEGO DZIECKA

       

      • Nie psuj mnie. Dobrze wiem, że nie powinienem mieć tego wszystkiego czego się domagam. To tylko próba sił z mojej strony.
      • Nie bój się stanowczości. Właśnie tego potrzebuję – poczucia bezpieczeństwa.
      • Nie bagatelizuj moich złych nawyków. Tylko Ty możesz pomóc mi zwalczyć zło, póki jest to jeszcze możliwe.
      • Nie rób ze mnie większego dziecka, niż jestem. To sprawia, że przyjmuję postawę głupio dorosłą, żeby udowodnić, że jestem duży.
      • Nie zwracaj mi uwagi przy innych ludziach, jeśli nie jest to absolutnie konieczne. O wiele bardziej przejmuję się tym, co mówisz, jeśli rozmawiamy w cztery oczy.
      • Nie chroń mnie przed konsekwencjami. Czasami dobrze jest nauczyć się rzeczy bolesnych i nieprzyjemnych.
      • Nie wmawiaj mi, że błędy, które popełniam są grzechem. To zagraża mojemu poczuciu wartości.
      • Nie przejmuj się za bardzo, gdy mówię, że Cię nienawidzę. To nie Ty jesteś moim wrogiem, lecz Twoja miażdżąca przewaga.
      • Nie zwracaj zbytniej uwagi na moje drobne dolegliwości. Czasami wykorzystuję je by przyciągnąć Twoją uwagę.
      • Nie zrzędź. W przeciwnym razie muszę się przed Tobą bronić i robię się głuchy.
      • Nie dawaj mi obietnic bez pokrycia. Czuję się przeraźliwie zawiedziony, kiedy nic z tego wszystkiego nie wychodzi.
      • Nie zapominaj, że jeszcze trudno mi jest precyzyjnie wyrazić myśli. To dlatego nie zawsze się rozumiemy.
      • Nie sprawdzaj z uporem maniaka mojej uczciwości. Zbyt łatwo strach zmusza mnie do kłamstwa.
      • Nie bądź niekonsekwentny. To mnie ogłupia i tracę całą swoją wiarę
       w Ciebie.
      • Nie odtrącaj mnie, gdy dręczę Cię pytaniami. Może się wkrótce okazać, że zamiast prosić Cię o wyjaśnienia, poszukam ich gdzie indziej.
      • Nie wmawiaj mi, że moje lęki są głupie. One po prostu są.
      • Nie rób z siebie nieskazitelnego ideału. Prawda na Twój temat byłaby
       w przyszłości nie do zniesienia.
      • Nie wyobrażaj sobie, że przepraszając mnie stracisz autorytet. Za uczciwą grę, umiem podziękować miłością, o jakiej Ci się nie śniło.
      • Nie zapominaj, że uwielbiam wszelkiego rodzaju eksperymenty. To po prostu mój sposób na życie, więc przymknij na to oczy.
      • Nie bądź ślepy i przyznaj, że ja też rosnę. Wiem jak trudno dotrzymywać mi kroku w tym galopie, ale zrób, co możesz, żeby nam się to udało.
      • Nie bój się miłości. Nigdy. Okaż mi, jak mnie kochasz.

       

     • PRÓBNY EGZAMIN ÓSMOKLASISTY

     • Szanowni Państwo Rodzice Uczniów klasy VIII, Drodzy Uczniowie Klasy VIII

       

      W dniach od 30 marca do 1 kwietnia  (poniedziałek, wtorek, środa) odbędzie się egzamin próbny dla klasy VIII, do którego materiały przygotowała Centralna Komisja Egzaminacyjna wraz z Ministerstwem Edukacji Narodowej.

      Przystąpienie do egzaminu jest dobrowolne, ale zachęcam  serdecznie Państwa Dzieci do wzięcia udziału w próbie.

      Wszystkie materiały, w tym nagrania w formacie mp3 do zadań na rozumienie ze słuchu w arkuszach z języka angielskiego, zostaną zamieszczone na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (www.cke.gov.pl) oraz na stronie internetowej okręgowej komisji egzaminacyjnej w Krakowie (www.oke.krakow.pl) w następujących terminach:

      •30 marca br. (poniedziałek), ok. godz. 9:00 – język polski;

      •31 marca br. (wtorek), ok. godz. 9:00 – matematyka;

      •1 kwietnia br. (środa), ok. godz. 9:00 – język angielski.

       

      Dla przypomnienia:

      j. polski – 120 minut,

      matematyka – 100 minut

      j. angielski – 90 minut

       

      Proszę, aby uczniowie – po pobraniu materiałów ze strony CKE lub OKE – rozwiązali zadania w domu w takim czasie, jaki jest przeznaczony na wykonanie zadań na egzaminie, zapisując swoje rozwiązania w dogodnej formie, np.

      • w pliku w edytorze tekstów;

      • na wydruku – jeśli uczeń dysponuje w domu drukarką;

      • korzystając z karty odpowiedzi, która będzie zamieszczona na stronie razem z arkuszem (plik edytowalny, w którym odpowiedzi będzie można zapisać komputerowo albo odręcznie);

      •na zwykłej kartce papieru, numerując kolejno rozwiązywane zadania.

      Proszę,  aby uczniowie przesłali swoje rozwiązania tak, jak przesyłają rozwiązania zadań domowych, w dniu, w którym odbył się egzamin. Proszę, aby w nazwie pliku dopisać literkę E.

      Egzamin z j.polskiego wysyłamy na adres:

      j.polski@wr.edu.pl

       

      Egzamin z matematyki wysyłamy na adres:

      matematyka@wr.edu.pl

       

      Egzamin z j.angielskiego wysyłamy na adres:

      j.angielski@wr.edu.pl

       

      Lekcje zaplanowane dla klasy VIII w dniach 30 i 31 marca oraz w dniu 1 kwietnia w godzinach od 8:55 do 11:35 nie odbędą się.

      Przesłane rozwiązania zostaną sprawdzone pod kątem poprawności, a następnie omówione z uczniami podczas spotkania online z nauczycielami poszczególnych przedmiotów.

       

                                                      Z wyrazami szacunku i serdecznymi pozdrowieniami

                                                                                     Halina Twardosz

     • Komunikat

     • W związku z wprowadzonymi w dniu 24 marca 2020r. kolejnymi obostrzeniami, związanymi z pandemią koronawirusa, dyżury w szkołach i przedszkolach pełnione są od godziny 8:00 do 14:00.

     • Rekrutacja do kl. I szkoły podstawowej, przedszkola zawieszona

     • Rekrutacja zawieszona po etapie składania wniosków

      24-03-2020

      W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców informujemy o zawieszeniu obowiązującego harmonogramu rekrutacji do żłobka, przedszkoli, oddziałów przedszkolnych i klas I szkół podstawowych. Wszystkie osoby, które złożyły wniosek drogą mailową, oryginały powinny dostarczać po wznowieniu pracy placówek.

       

      KOMUNIKAT BURMISTRZA MIASTA I GMINY SKAWINAZ DNIA 24 MARCA 2020 R.

      w sprawie zawieszenia harmonogramu rekrutacji do żłobka, przedszkoli, oddziałów przedszkolnych funkcjonujących w szkołach podstawowych i klas I szkół podstawowych. 

      Na podstawie ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacjami kryzysowych (Dz. U z 2020, poz. 374) - Burmistrz Miasta i Gminy Skawina informuje, że zawieszony zostaje harmonogram rekrutacji do żłobka, przedszkoli, oddziałów przedszkolnych funkcjonujących w szkołach podstawowych i klas I szkół podstawowych. Rekrutacja zawieszona zostaje po zakończeniu etapu składania wniosków o przyjęcie do danej placówki.

      Powyższa decyzja została podjęta w związku z brakiem możliwości zwołania i zorganizowania prac Komisji Rekrutacyjnych oraz niemożnością złożenia przez rodziców oryginałów dokumentów i załączników, które podlegają ocenie i weryfikacji.

      Termin wznowienia rekrutacji oraz składania oryginałów dokumentów zostanie określony odrębnym komunikatem.

     • Pierwszy kanał edukacyjny Telewizji Polskiej online

     •  

       

      Kanał edukacyjny

      Każdego dnia, na stronie tvp.vod.pl w godzinach 9.00-13.00 w sekcji „eSzkoła” uczniowie i nauczyciele będą mogli znaleźć wartościowe materiały dotyczące wybranego zagadnienia. Na początek Telewizja Polska proponuje wirtualne zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego.

      W czwartek, 19 marca br. podczas wirtualnych zajęć w Muzeum Powstania Warszawskiego dzieci i młodzież będą mogli m.in. porównać zdjęcia okolic Dworca PKP Śródmieście wykonane w czasie Powstania Warszawskiego z fotografiami zrobionymi tuż po wojnie, poznać historię Szpitala Ujazdowskiego, który odegrał ważną rolę podczas Powstania, czy poznać sylwetkę Eugeniusza Lokajskiego – słynnego fotografa powstańczej Warszawy. Ważnym elementem lekcji on-line będą spotkania z ekspertami i wolontariuszami muzeum, a także ze świadkami historii, m.in. Anną Trzeciakowską.

      W ramach nowego pasma edukacyjnego eksperci z Muzeum Powstania Warszawskiego wyczerpująco opowiedzą o wybranych zagadnieniach z historii. Wyjaśnią m.in. co robiły dzieci podczas Powstania, jak działała Poczta Harcerska i na czym polegała rola sanitariuszek. Posłuchają o pomocy lotniczej w czasie Powstania – o zrzutach, siłach lotniczych USA i Wielkiej Brytanii oraz przeanalizują mapy lotnicze. Chętni będą mogli wirtualnie wejść do repliki kanału, którym ewakuowali się powstańcy, a także dowiedzieć się, jakie było uzbrojenie żołnierzy. Pojawi się również opowieść o grze planszowej „Hodowla zwierzątek”, której jedyny zachowany w całości egzemplarz prezentowany jest w Muzeum Powstania Warszawskiego.

      Internetowe pasmo edukacyjne dostępne codziennie w godzinach 9.00-13.00 na stronie vod.tvp.pl. Zapraszamy!

      Materiały edukacyjne do nauki zdalnej – rekomendacje MEN

      Przypominamy również, że Ministerstwo Edukacji Narodowej wspólnie z Ministerstwem Cyfryzacji, Zespołem GovTech Polska i instytucjami publicznymi przygotowało rekomendacje dotyczące materiałów edukacyjnych do wykorzystania przez nauczycieli i dyrektorów szkół.

      Epodreczniki.pl, podręcznik internetowy „Włącz Polskę”, portale edukacyjne Instytutu Pamięci Narodowej czy Biblioteka Cyfrowa Ośrodka Rozwoju Edukacji to strony, które mogą być wykorzystywane do zdalnej pracy z uczniami w okresie zawieszenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych. Więcej informacji na stronie internetowej MEN https://www.gov.pl/web/edukacja/nauka-zdalna

       

     • KOMUNIKAT BURMISTRZA MIASTA I GMINY SKAWINA Z DNIA 14 MARCA 2020 R.

     •  

       

      KOMUNIKAT
      BURMISTRZA MIASTA I GMINY SKAWINA
      Z DNIA 14 MARCA 2020 R.


      w sprawie składania za pomocą poczty mailowej wniosków o przyjęcie do przedszkoli
      i oddziałów przedszkolnych      Na podstawie ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacjami kryzysowych (Dz. U z 2020, poz. 374) – Burmistrz Miasta i Gminy Skawina informuje, że dopuszczamy i preferujemy możliwość składania wniosków o przyjęcie do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w formie pliku Word, skanu dokumentów lub czytelnych zdjęć wniosku na adres mailowy przedszkola lub szkoły w której funkcjonuje oddział przedszkolny. 

      Dyrektor przedszkola lub szkoły zobowiązany jest do korespondencji z wnioskodawcą w celu skompletowania dokumentacji.

       

      Rodzice, którzy złożą w ten sposób wniosek będą zobowiązani do złożenia oryginałów dokumentów oraz załączników w terminie określonym odrębnym komunikatem. Wnioski te będą także podlegały weryfikacji przez Komisję Rekrutacyjną.

       

      Proponujemy, aby składanie osobiste wniosków poprzedzone było kontaktem telefonicznym z przedszkolem lub szkołą.

       

      Rekrutacja do szkół i przedszkoli odbywa się zgodnie z przyjętym harmonogramem rekrutacji.

      Dane kontaktowe przedszkoli wraz z ich adresami mailowymi znajdują się tutaj

      Źródło: ED

       

     • KOMUNIKAT  BURMISTRZA - rekrutacja do przedszkoli

     •  

       

      KOMUNIKAT
      BURMISTRZA MIASTA I GMINY SKAWINA
      Z DNIA 13 MARCA 2020 R.

       

      w sprawie udokumentowania dodatkowego kryterium rekrutacyjnego do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych dotyczącego potwierdzania szczepień dziecka.

      Na podstawie ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacjami kryzysowych (Dz. U z 2020, poz. 374) – Burmistrz Miasta i Gminy Skawina informuje, że w związku z utrudnieniami w uzyskaniu  zaświadczeń o przeprowadzonych szczepieniach dzieci, które są potwierdzeniem spełnienia kryterium dodatkowego w postępowaniu rekrutacyjnym do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych ustalam, że potwierdzeniem spełnienia tego kryterium będzie również oświadczenie rodzica wraz z kserokopią książeczki szczepień dziecka.

       

      Rekrutacja do szkół i przedszkoli odbywa się zgodnie z przyjętym harmonogramem rekrutacji.

       

     • Działania w ZPO podjęte na czas zawieszenia zajęć

     • Szanowni Państwo,

      w związku z zawieszeniem zajęć w szkole i przedszkolu do dnia 25 marca, podjęliśmy działania mające zapewnić kontynuację nauczania.

      W przedszkolu dzieci zabrały książki i ćwiczenia, nauczyciele przekazali Rodzicom niezbędne wskazówki. Z nauczycielami można się kontaktować poprzez służbową pocztę elektroniczną. Każdy nauczyciel taką pocztę posiada i został zobowiązany do odczytywania wiadomości oraz udzielania odpowiedzi.

      Wszystkie konta służbowe nauczycieli skonstruowane są wg zasady:

      imię.nazwisko@wr.edu.pl  (imię i nazwisko nauczyciela)

      w adresie nie używamy znaków polskich.


      ____________________________________________________________________________________________

      W szkole działamy na dwóch poziomach:

      W klasach I-III uczniowie zabrali ze szkoły ćwiczenia i podręczniki. Nauczyciele będą zadawać dzieciom zadania poprzez wysyłanie wiadomości dziennikiem elektronicznym oraz utrzymywanie kontaktu z Państwem. 

      Nauczyciele są dostępni zgodnie z obowiązującym podziałem godzin, proszę zadawać pytania i konsultować się z nauczycielami poprzez dziennik lub służbowe adresy nauczycieli:

      ewa.gubala@wr.edu.pl
      sylwia.kawa-pajak@wr.edu.pl
      elzbieta.blak@wr.edu.pl
      barbara.sieprawska@wr.edu.pl
      jadwiga.grabiec@wr.edu.pl

      krystyna.olejniczak@wr.edu.pl
      bogumila.maslanka@wr.edu.pl
      malgorzata.kozak@wr.edu.pl
      marzena.bednarz-guzik@wr.edu.pl
      zuzanna.blaszczak@wr.edu.pl

      ____________________________________________________________________________________________


      W klasach V-VIII nauczyciele przygotowali dysk na którym będą zamieszczać materiały dla uczniów.

      Proszę o dopilnowanie, aby uczniowie pobierali przygotowane materiały, a następnie zgodnie z ustaleniami z poszczególnymi nauczycielami przedmiotów przesyłali rozwiązania w formie pliku na konta służbowe nauczycieli. 
      Wszystkie konta służbowe nauczycieli skonstruowane są wg zasady:

      imię.nazwisko@wr.edu.pl

      w adresie nie używamy znaków polskich.

      Wychowawcy klas w najbliższym czasie (16 marca 2020) skontaktują się z Państwem podając wszystkie niezbędne informacje.

      ____________________________________________________________________________________________

      Szanowni Państwo, 

      w dniu 13 marca 2020 roku wydałam zarządzenie, zgodnie z którym na czas zawieszenia zajęć w szkole, miejscem  pracy nauczycieli jest Ich miejsce zamieszkania. Nauczyciele pozostają w gotowości do pracy zgodnie z obowiązującym podziałem godzin. Oznacza to, że w tym czasie wykonują pracę i są dostępni poprzez dziennik elektroniczny dla uczniów i rodziców.

      Szkoła i przedszkole będą otwarte każdego dnia od 7:00 do 15:00. W tym czasie można załatwiać różne sprawy, np. związane z odebraniem podręczników, rekrutacją i inne. Sprawy będą załatwiane zaraz przy wejściu.

      Pracownicy administracji i obsługi będą w tym czasie pełnić dyżury.

      ____________________________________________________________________________________________

      Podaję adresy służbowe kadry zarządzającej:


      Halina Twardosz - dyrektor ZPO,      

      dyrektor@wr.edu.pl


      Zuzanna Błaszczak - wicedyrektor ZPO

      zuzanna.blaszczak@wr.edu.pl


      Joanna Jezioro - wicedyrektor ZPO

      joanna.jezioro@wr.edu.pl

      ____________________________________________________________________________________________


      Szanowni Państwo,

      proszę, dopilnujcie, aby Państwa Dzieci przebywały w większości w domu.

      Myślmy o sobie, ale nie zapominajmy też o innych.


      Z szacunkiem i serdecznymi pozdrowieniami,

      Halina Twardosz


       

     • Koronawirus: aktualne informacje i zalecenia Ministerstwa Edukacji Narodowej

     • Zawieszenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych w przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych.

      11.03.2020

      Od 12 do 25 marca br. funkcjonowanie jednostek systemu oświaty zostaje czasowo ograniczone. Oznacza to, że w tym okresie przedszkola, szkoły i placówki oświatowe zarówno publiczne, jak i niepubliczne nie będą prowadziły zajęć dydaktyczno-wychowawczych. To decyzja Ministra Edukacji Narodowej wynikająca z konieczności zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

       

      Lekarze, specjaliści, eksperci WHO wskazują, że wprowadzenie odpowiednich i odpowiedzialnych działań może ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa. Obecna sytuacja epidemiologiczna w Polsce może zagrozić zdrowiu obywateli. Dlatego na podstawie tzw. specustawy Minister Edukacji Narodowej przygotował rozporządzenie, które czasowo ogranicza funkcjonowanie jednostek systemu oświaty na obszarze całej Polski.

      Zawieszenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych

      Zawieszenie zajęć dotyczy przedszkoli, szkół i placówek oświatowych (publicznych i niepublicznych), z wyjątkiem: 

      • poradni psychologiczno-pedagogicznych;
      • specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych;
      • młodzieżowych ośrodków wychowawczych, młodzieżowych ośrodków socjoterapii, specjalnych ośrodków wychowawczych, ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych;
      • przedszkoli i szkół w podmiotach leczniczych i jednostkach pomocy społecznej;
      • szkół w zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich;
      • szkół przy zakładach karnych i aresztach śledczych.

      Dyrektorze,

      • zajęcia w Twojej szkole, przedszkolu, placówce będą zawieszone na 2 tygodnie;  
      • 12 i 13 marca br. to dni, w których w przedszkolach i szkołach podstawowych nie będą odbywały się zajęcia dydaktyczno-wychowawcze, a jedynie działania opiekuńcze;
      • od 12 marca br. uczniowie szkół ponadpodstawowych nie przychodzą do szkół;
      • poinformuj uczniów, rodziców i kadrę pedagogiczną o tym, jak będą wyglądały kolejne dni;
      • od poniedziałku, 16 marca br. wychowankowie i uczniowie nie przychodzą do przedszkoli i szkół. Nauczyciele pozostają w gotowości do pracy;
      • poinformuj niezwłocznie rodziców i nauczycieli o ograniczeniu funkcjonowania placówki. Wykorzystaj do tego dziennik elektroniczny lub inne środki komunikacji z rodzicami i nauczycielami. Wywieś informację o zawieszeniu zajęć w widocznym miejscu;
      • możesz poprosić nauczycieli o to, aby przygotowali materiały dydaktyczne do samodzielnej pracy uczniów w domu. Ministerstwo Edukacji Narodowej przekaże informacje dotyczące e-materiałów, z których mogą korzystać uczniowie i nauczyciele;
      • w szkołach prowadzących kształcenie zawodowe, w placówkach kształcenia ustawicznego oraz w centrach kształcenia zawodowego zawieszenie zajęć dotyczy również zajęć realizowanych w ramach praktycznej nauki zawodu;
      • uczniowie branżowych szkół I stopnia będący młodocianymi pracownikami nie uczęszczają do szkoły. Realizują jednak przygotowanie zawodowe u pracodawcy na dotychczasowych zasadach;
      • od 16 marca br. będą zawieszone zajęcia realizowane w ramach turnusów dokształcania teoretycznego młodocianych pracowników;
      • śledź na bieżąco komunikaty Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministerstwa Zdrowia i MEN o sytuacji epidemiologicznej w kraju. Sprawdzaj również komunikaty wysyłane przez System Informacji Oświatowej.

      W okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty nauczycielom pozostającym w gotowości do pracy przysługuje wynagrodzenie ustalone na podstawie Kodeksu Pracy (art. 81 § 1).

      Rodzicu,

      • ze względu na bezpieczeństwo zdrowotne Twoje i Twojego dziecka, zajęcia zostaną zawieszone od 12 marca br. W przedszkolach i szkołach podstawowych 12 i 13 marca br. będą jeszcze prowadzone działania opiekuńcze;
      • zachęcaj dziecko do samodzielnej nauki w czasie gdy nie będzie lekcji w szkole. Ministerstwo Edukacji Narodowej na platformie epodręczniki.pl. udostępnia szereg materiałów edukacyjnych, które pozwalają uzupełnić, ugruntować i poszerzyć wiedzę. Dostęp do tych zasobów jest bezpłatny;
      • jeśli masz dziecko w wieku do 8 lat, przysługuje Ci zasiłek opiekuńczy do 14 dni. Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie internetowej ZUS;
      • przekaż osobom, które będą opiekować się Twoim dzieckiem, podstawowe informacje dotyczące bezpieczeństwa i higieny;
      • rygorystycznie przestrzegaj w domu zasad higieny i czystości pomieszczeń, w których przebywasz;
      • śledź na bieżąco komunikaty GIS, MZ i MEN o sytuacji epidemiologicznej w kraju oraz informacje przesyłane przez dyrektora szkoły.

      Uczniu,

      • pamiętaj o swoim bezpieczeństwie w domu. Unikaj miejsc, gdzie są duże skupiska ludzi (np. komunikacja publiczna, kino, teatr, centra handlowe);
      • przerwa w funkcjonowaniu Twojej szkoły nie powinna oznaczać dni wolnych od nauki;
      • odpowiedzialnie wykorzystaj czas zawieszenia zajęć w Twojej szkole. Przeczytaj ulubioną książkę, spróbuj uzupełnić swoje wiadomości lub rozwijaj kompetencje. Skorzystaj przy tym z darmowej platformy epodreczniki.pl i materiałów rekomendowanych przez Twojego nauczyciela;
      • przestrzegaj w domu zasad higieny i czystości pomieszczeń, w których przebywasz.

      Platforma e-podreczniki.pl i materiały do samodzielnej nauki

      Zachęcamy nauczycieli, aby w najbliższym czasie wspierali uczniów w nauce i przekazywali materiały do samodzielnej pracy w domu. Szczególnie prosimy o objęcie opieką uczniów, którzy przygotowują się do tegorocznego egzaminu ósmoklasisty, maturalnego oraz zawodowego i udostępnienie im niezbędnych materiałów.   

      Rekomendujemy wykorzystanie w tym celu następujących rozwiązań:

      • dziennik elektroniczny;
      • strona internetowa szkoły, przedszkola, placówki oświatowej;
      • mailing do rodziców, a w przypadku uczniów starszych wysyłanie materiałów bezpośrednio do młodzieży.

      Na platformie Ministerstwa Edukacji Narodowej epodreczniki.pl udostępniliśmy e-materiały do wykorzystania przez nauczycieli lub do samodzielnej nauki przez uczniów. Epodręczniki.pl to biblioteka bezpłatnych, sprawdzonych, zgodnych z aktualną podstawą programową materiałów edukacyjnych.

      Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?

      • Często myj ręce przy użyciu mydła i wody.
      • Przy kasłaniu i kichaniu zakrywaj usta i nos. Zachowaj co najmniej metr odległości od osób, które kaszlą i kichają.

       

      Osoby wracające z regionów zarażonych koronawirusem powinny powiadomić o tym telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się do oddziału obserwacyjno-zakaźnego. Więcej informacji dotyczących koronawirusa na stronie: gov.pl/koronawirus

      Podejrzewasz u siebie koronawirusa? Zadzwoń pod numer 800 190 590!

      Bezpłatna infolinia NFZ jest czynna całą dobę, przez 7 dni w tygodniu. Wykwalifikowani konsultanci poinformują Cię, co zrobić, by otrzymać pomoc.

      Departament Informacji i PromocjiMinisterstwo Edukacji Narodowej

     • Zawieszenie zajęć w szkołach, przedszkolach i żłobkach - informacja ze strony UMiG w Skawinie

     • Zawieszenie zajęć w szkołach, przedszkolach i żłobkach

      11-03-2020

      Jak poinformował premier Mateusz Morawiecki, na terenie całej Polski nastąpi zamknięcie placówek oświatowych. Dotyczy to szkół, przedszkoli, żłobków oraz uczelni wyższych. Obejmuje to również instytucje kultury. Urząd Miasta i Gminy w Skawinie zastosuje się do zaleceń Prezesa Rady Ministrów.

      W czwartek oraz piątek (12.03 i 13.03) odbędą zajęcia opiekuńcze w szkołach i przedszkolach. Od poniedziałku zajęcia we wszystkich placówkach oświatowych zostaną odwołane na 14 dni. Obejmuje to także instytucje niepubliczne. Wyjątkiem są placówki opiekuńcze, wychowawcze i zakłady karne.Premier Mateusz Morawiecki poinformował również o zamknięciu od 12 marca obiektów kultury - kin, teatrów, oper, filharmonii itd.Urząd Miasta i Gminy w Skawinie zastosuje się do zaleceń Prezesa Rady Ministrów. Zrobimy to nie tylko z obowiązku, który nałożył na nas premier, ale także z poczucia odpowiedzialności za bezpieczeństwo i zdrowie mieszkańców.

      Szczegółowe informacje dotyczące realizacji obowiązku nałożonego przez premiera pojawią się wkrótce.

      Źródło: BB

     • Gminne eliminacje 65. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego

     • 2 marca 2020 r. uczniowie: Natalia Maślanka i Milena Maślanka z kl. III B oraz Milena Drobnica i Brajan Goryl z kl. V A, reprezentowali naszą szkołę na gminnych eliminacjach 65. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego objętego patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Eliminacje odbyły się w Centrum Kultury i Sportu w Skawinie. Młodzi aktorzy zaprezentowali fragmenty poezji i prozy. Mimo, że poziom konkursu był wysoki, a konkurencja spora, naszym uczniom udało się wywalczyć nagrody. Natalia Maślanka zajęła I miejsce w kategorii klas 0-III i zakwalifikowała się do kolejnego etapu konkursu, a Milena Drobnica, zdobyła wyróżnienie w kategorii klas IV-VI. Nagrodzonym uczniom gratulujemy, a pozostałym życzymy powodzenia w kolejnych edycjach konkursu.

     • Powiatowe Igrzyska Dzieci w narciarstwie alpejskim

     • Brajan Goryl z klasy 5a był naszym reprezentantem w Powiatowych Igrzyskach Dzieci w narciarstwie alpejskim, które odbyły się na stoku „Wojtek” w Zawoi 25.02.2020.

      Na stoku panowały bardzo trudne warunki, a Brajan walczył o pierwsze miejsce i zaryzykował bardzo szybki przejazd. Niestety trafił na muldę i wypadł z trasy. Na szczęście nic mu się nie stało, przejazd dokończył, ale ostatecznie zajął VI miejsce.

      Gratulujemy sportowej postawy i walki do końca!

     • Podziękowanie dla firmy FORMAT Sztukaterie Gipsowe

     •                            Dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Woli Radziszowskiej serdecznie dziękuje Panu Pawłowi Płaszczakowi za przekaznie cennych upominków z przeznaczeniem na nagrody dla uczniów biorących udział w Gminnym Konkursie Ortograficznym.

       

      Z wdzięcznością,

      Halina Twardosz

    • ZAPRASZAMY :-)


  • Kontakty

   • Zespół Placówek Oświatowych
   • Szkoła Podstawowa
    im. Marii Konopnickiej
    ul. Szkolna 10;
    32-053 Wola Radziszowska
    ------------------------------------------------------------------
    Adres przedszkola:
    Samorządowe Przedszkole
    im. Marii Konopnickiej
    ul. Św. Jana Pawła II nr 6;
    32-053 Wola Radziszowska
   • (+12) 275-42-32 Szkoła Podstawowa
    -------------------------------------------------------------------
    (+12) 256-37-68 Przedszkole
   • sekretariat@wr.edu.pl
   • sekretariat@wr.edu.pl
   • sekretariat@wr.edu.pl
 • Librus Synergia