W tym roku szkolnym klasy trzecie brały udział w konkursie „Krakuskowym tropem” organizowanym przez Akademię Żakowską. Celem konkursu było zachęcenie dzieci do poznawania Krakowa, jego zabytków, historii, tradycji i legend poprzez lekturę wybranych tekstów oraz umożliwienie udziału w aktywnych formach edukacji, takich jak: zajęcia w muzeum, wycieczka po Krakowie i rodzinna gra. Tegoroczna edycja organizowana była pod hasłem „Mikołaj Kopernik w Krakowie”. W ramach konkursu klasy trzecie uczestniczyły w dwóch wycieczkach edukacyjnych: spacerze po Krakowie „Z Kopernikiem przez Kraków” oraz w warsztatach w Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego pt. „W średniowiecznym lektorium z Mikołajem Kopernikiem”. Dnia 7.02.2024 r. został przeprowadzony pierwszy etap konkursu, polegający na wypełnieniu testu przez wszystkich uczniów zgłoszonej klasy. Z każdej klasy został wyłoniony jeden uczestnik z największą ilością punktów, który brał udział w finale konkursu. Z klasy 3a do dalszego etapu przeszła Dorota Błądek, natomiast z klasy 3b – Patrycja Leniartek. Obie dziewczynki brały udział w finale dnia 11 kwietnia 2024 roku, w którym uczestniczyli uczniowie z wielu krakowskich i podkrakowskich szkół. Nasze uczennice musiały wykazać się wiedzą zdobytą nie tylko podczas wycieczek tematycznych, ale także poprzez przeczytanie dodatkowych lektur dotyczących historii i legend Krakowa. Pomimo tego, że dziewczynkom nie udało się zostać laureatkami całego konkursu to ich trud w przygotowanie się został doceniony. Uczestniczyły bowiem w uroczystej gali rozdania nagród, która miała miejsce w Auli Collegium Maius 23 maja. To wydarzenie na pewno zostanie na długo w ich pamięci.
Krakuskowym tropem
- 2
Plenerowy wieczór filmowy dla klas IV-VII
W ostatni piątek 7 czerwca przy ZPO w Woli Radziszowskiej odbył się wyjątkowy wieczór filmowy.
Wyjątkowy, ponieważ pierwszy raz w plenerze. Uczniowie klas 4-7 mogli spotkać się na świeżym powietrzu , obejrzeć film, zjeść lody oraz pyszne kiełbaski z grilla.
A wszystko to z okazji Dnia Dziecka.
Serdecznie dziękujemy Radzie Rodziców i wszystkim Rodzicom za świetną inicjatywę i rewelacyjną organizację.
A już w kolejny piątek (14 czerwca) powtórka plenerowego wieczoru filmowego, tym razem dla klas 1-3.
Łączę wyrazy szacunku
Halina Twardosz
Szkolna wycieczka do Lanckorony
- 2
W słoneczną środę 5 czerwca 2024 roku uczniowie klasy 4a, 4b, 5, 6a oraz 7b udali się na całodniową wycieczkę do urokliwej miejscowości zwanej też „miastem Aniołów”, czyli Lanckorony. Uczestnicy pociągiem dojechali do stacji Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona, a następnie pieszo wyruszyli w stronę Góry Lanckorońskiej. Po pokonaniu wzniesienia o wysokości 545 m n.p.m. zatrzymali się w cieniu ruin XIV – wiecznego zamku wzniesionego za panowania króla Kazimierza Wielkiego. Po odpoczynku wycieczkowicze przeszli na lanckoroński Rynek, by podziwiać pochodzącą z XIX wieku drewnianą zabudowę. Uwieńczeniem wyjazdu były smaczne lody i pizza. Bezpiecznie i pełni zadowolenia uczestniczy powrócili pociągiem do Woli Radziszowskiej.
Przedszkolaki z wizytą w OSP
Dnia 29 maja dzieci ze wszystkich grup przedszkolnych udały się z wizytą do Ochotniczej Straży Pożarnej w Woli Radziszowskiej. Na miejscu powitali je druhowie, którzy oprowadzili po pomieszczeniach strażnicy, a także opowiedzieli o niezbędnych w ich pracy sprzętach. Dzieci mogły z bliska obejrzeć wozy strażackie wraz z ich wyposażeniem, dowiedzieć się czym zajmują się strażacy oprócz gaszenia pożarów oraz wysłuchać opowieści, jak ciężka i niebezpieczna bywa ich służba. Przy okazji przedszkolaki utrwaliły sobie numery telefonów alarmowych oraz dowiedziały się jak należy z nich korzystać. Wszyscy przez moment mogli poczuć się prawdziwymi strażakami, gasząc pożar w wiosce smerfów przy pomocy prawdziwego sprzętu gaśniczego.
Serdecznie dziękujemy Ochotniczej Straży Pożarnej w Woli Radziszowskiej za tak ciepłe przyjęcie, zaangażowanie oraz poświęcony nam czas. Życzymy, aby wasza służba była doceniana i dawała jak najwięcej satysfakcji.
Marzena Cielecka Kulisa
Dzień Dziecka w klasach I-III
3 czerwca 2024 r.
37
Przedszkolaki zwiedzają Kraków
- 8
W dniu 17. maja 2024 r. przedszkolaki z grupy „Pszczółki” i „Słoneczka” brały udział w wycieczce do Krakowa, której celem było zapoznanie się z historią, legendami oraz wybranymi zabytkami Krakowa. Pierwszym punktem wycieczki był Dziedziniec Zamku Królewskiego na Wawelu, gdzie poznaliśmy jego historię. Następnie udaliśmy się do jaskini zwanej Smoczą Jamą, która prowadziła pod rzeźbę smoka wawelskiego. Tam wykonaliśmy pamiątkowe zdjęcie ze smokiem, który ział ogniem witając się z dziećmi. Po rozmowie z przewodnikiem wycieczki i przypomnieniu sobie legendy „O smoku wawelskim”, ruszyliśmy na grę terenową. Gra terenowa okazała się niemałym wyzwaniem, ćwiczyliśmy spostrzegawczość, współpracę, a dzięki wykonywanym zadaniom poznaliśmy ciekawostki dotyczące samego Krakowa.
Po wykonaniu wszystkich zadań i dotarciu na metę na dzieci czekał smok wawelski ze słodkim poczęstunkiem, który wynagrodził ich wysiłek. Po licznych atrakcjach wybraliśmy się na wyczekiwany rejs statkiem po Wiśle, gdzie dzieci mogły odpocząć, zrelaksować się i przeżyć kolejną ciekawą przygodę.
Ewa Chmielarz
Sprintem do maratonu
- 12
22. maja 2024 r. przedszkole wzięło udział w X Ogólnopolskim Maratonie Przedszkolaków 2024 pt. „Sprintem do maratonu”. Rozgrzewkę rozpoczęliśmy tanecznym krokiem, w rytm muzyki przedszkolaki wykonały różnorodne ćwiczenia, mające na celu przygotowanie ich do biegu. Po wykonaniu energicznej rozgrzewki przyszedł czas na bieg. Każda grupa przedszkolna miała trasę dostosowaną do wieku i możliwości dzieci. Przedszkolaki z pozostałych grup radośnie kibicowały swoim kolegom i koleżankom, a na twarzy samych biegaczy widniał uśmiech od startu do samej mety. Każdy uczestnik otrzymał medal za udział w biegu, dzięki czemu wysiłek i zaangażowanie dzieci zostało docenione.
Najszybsi w grupach:
- „Krasnoludki” – Milena Gadziała, Władysław Marek, Wiktor Biera,
- „Niezapominajki” - Tomek Gurbała, Nikodem Doniec, Artsiom Savitsky,
- „Kotki” - Oliwier Maślanka, Hubert Maślanka, Adam Ciernia,
- „Jagódki” - Eryk Machnik, Karol Bogdanowicz, Antoni Szczyrbak,
- „Pszczółki” - Wojciech Zachorowski, Antoni Kucik, Emilia Wcisło,
- „Słoneczka” - Olivier Wiechowski, Kacper Biera, Fabian Czubaj.
Wszystkim dzieciom gratulujemy!
Małgorzata Wilkosz-Tokarczyk, Ewelina Marek, Ewa Chmielarz.
Dzień liczby π w SP Wola Radziszowska
14 marca 2024 r. uczniowie naszej szkoły świętowali Dzień Liczby π, poświęcony tej wyjątkowej matematycznej stałej. Obchody rozpoczęły się od specjalnych lekcji, na których nauczyciele matematyki, wprowadzili wszystkich w tematykę dnia, wyjaśniając znaczenie liczby π oraz jej zastosowanie w różnych dziedzinach nauki.
Następnie uczniowie wzięli udział w rozwiązywaniu łamigłówek oraz zadań dotyczących tej stałej. Dla chętnych uczniów był ogłoszony konkurs na zapamiętanie jak najdłuższego fragmentu rozwinięcia dziesiętnego liczby π, a w starszych klasach uczniowie przygotowali prace artystyczne związane z liczbą π. Najlepsze prace zostały nagrodzone i wystawione na szkolnym korytarzu.
Jednym z najbardziej ekscytujących momentów było ułożenie rozwinięcia dziesiętnego liczby π przez uczniów na szkolnym korytarzu. Wydarzenie to wymagało zaangażowania wielu osób i dokładnego planowania. Uczniowie zostali ustawieni w długim szeregu w odpowiedniej kolejności, zaczynając od 3,14. Każdy uczeń trzymał przed sobą karton z jedną cyfrą, kontynuując rozwinięcie liczby π. Kolejność cyfr była starannie sprawdzana przez nauczycieli, aby upewnić się, że nie doszło do żadnych pomyłek.
Dzień Liczby π okazał się wielkim sukcesem, inspirując uczniów do dalszego zgłębiania tajników matematyki i nauki.
Joanna Guzik
ZAPRASZAMY :-)
Archiwum Aktualności