• Spotkanie Przedszkolaków z Funkcjonariuszami Policji

     • W dniu 26 kwietnia 2023 r. nasze Przedszkole odwiedzili funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie. Naszymi Gośćmi byli starszy sierżant Kamil Kurek oraz starszy sierżant Przemysław Doła. Funkcjonariusze przeprowadzili ciekawą prelekcję przybliżając dzieciom temat swojej pracy. Przedszkolaki mogły zobaczyć z bliska umundurowanie, atrybuty niezbędne w pracy policjanta oraz zwiedzić i dokładnie sprawdzić radiowóz od środka.

       

      Agnieszka Sekuła

     • Sprzątanie świata

     • Czy można zrobić coś dobrego dla naszej planety?

      Można!

      W piątek 21 kwietnia uczniowie klas I-VI zaopatrzeni przez Urząd Miasta i Gminy Skawinie w worki i jednorazowe rękawiczki po raz kolejny uczestniczyli w akcji „Posprzątaj z nami Małopolskę”. Zaangażowani w akcję, pod okiem nauczycieli dziarsko wyruszyli w wyznaczonych kierunkach. Worki napełniały się nadzwyczaj szybko. Wśród znalezisk dominowały szklane butelki, rozbite szkło (stanowiące wyjątkowe niebezpieczeństwo dla spacerowiczów), puszki, papiery. Okazało się także, że niektórzy nie mają skrupułów, by do lasu wynieść felgę, obuwie, uszkodzoną plandekę. Dzięki pięknej, słonecznej pogodzie akcja przebiegła szybko i sprawnie, a efekty pracy uczniów były zadowalające.

      Głównym celem akcji było rozbudzenie świadomości ekologicznej uczniów i odpowiedzialności za środowisko naturalne. Akcja miała również na celu pokazanie uczniom, że rozwiązaniem problemu zaśmieconego środowiska nie jest tylko coroczna zbiórka śmieci, lecz głównie zmiana nawyków w codziennym życiu, segregacja i umiejętne gospodarowanie odpadami.

      Dziękuję wszystkim uczniom i nauczycielom za zaangażowanie!

      M. Polak

     • Klasy ósme na wycieczce w Warszawie

     • W poniedziałkowy ranek 17 kwietnia 29 uczniów klas ósmych wraz z opiekunami wyjechało na trzydniową wycieczkę do Warszawy. Pierwszym miejscem zwiedzania było Muzeum Powstania Warszawskiego. Następnie korzystając z dobrych warunków pogodowych uczestnicy wycieczki udali się do Pałacu Kultury i Nauki, gdzie z trzydziestego piętra mogli podziwiać panoramę stolicy z nowoczesnymi drapaczami chmur. Kolejnym punktem wycieczki tego dnia był spacer po Parku Ogrodu w Łazienkach. Drugi dzień pobytu w stolicy rozpoczął się od zwiedzania Stadionu Narodowego, następnie uczestnicy wycieczki spacerując zwiedzali Ogrody Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Ważnym wydarzeniem tego dnia był pobyt w Centrum Nauki Kopernik. W ostatnim dniu wycieczkowicze zwiedzali Stare Miasto: Zamek Królewski, Starówkę, Barbakan, Pomnik Powstania Warszawskiego oraz Grób Nieznanego Żołnierza, gdzie mogli zobaczyć zmianę warty honorowej. Do Woli Radziszowskiej powrócili wieczorem w środę 19 kwietnia  pełni wrażeń i zadowolenia.  Wspólny wyjazd był nie tylko czasem zwiedzania i poznawania historii Warszawy, ale przede wszystkim okazją do integracji.

     • Klasy I-III w Kopalni Soli w Wieliczce

     • Kopalnię Soli w Wieliczce każdy powinien zwiedzić. Jest to miejsce, które zachwyca i do którego chętnie powracamy. O tym mogli się przekonać uczniowie klas I-III. Dnia 17 kwietnia bowiem wyruszyli do Wieliczki, aby poznać jeden z najbardziej znanych zabytków w Polsce i na świecie.

      Dzieci odkrywały kopalnię podążając dwiema trasami tematycznymi: „Śladami legend” oraz „Odkrywamy Solilandię”. Od razu na początku uczniowie musieli się zmierzyć z trudnym wyzwaniem: schodami, których było 380. Na szczęście prowadziły w dół. Zanim rozpoczęło się zwiedzanie, dzieci usłyszały list od Skarbnika, który prosił o przestrzeganie zasad panujących w kopalni. Przyłożyły także swoją dłoń do odciśniętego śladu dłoni Skarbnika. Pomimo nieco odmiennej tematyki tras wszyscy mogli podziwiać najpiękniejsze miejsca kopalni, takie jak kaplicę św. Kingi, komorę Kazimierza Wielkiego, komorę Barącza, kaplicę św. Krzyża czy salę bankietową.  Przy okazji uczniowie usłyszeli legendy związane z tym miejscem, zobaczyli małego smoka - nicponia oraz jego mamę. Dowiedzieli się również, że w kopalni mieszkają myszy, które mają na imię Aleksandra – wszystkie. Niektóre dzieci miały nadzieję spotkać chociaż jedną Aleksandrę, ale niestety nikomu się to nie udało.

      Kulminacyjnym momentem zwiedzania było spotkanie ze Skarbnikiem. Najmłodszą grupę do Skarbnika zaprowadził Soliludek, krasnal znany z opowieści o Solilandii. Po spotkaniu ze Skarbnikiem, dzięki któremu dzieci jeszcze raz przypomniały sobie legendę o św. Kindze, wędrówka dobiegła końca.

      Czy jeszcze powrócimy do Wieliczki? Na pewno tak. Podobno do wielickiej kopalni przyjeżdża się kilka razy, ponieważ każda z wycieczek po solnych podziemiach to inne wrażenia i… inne wspomnienia.

     • Gminny turniej w piłce ręcznej chłopców.

     • Igrzyska Młodzieży Szkolnej, gminny turniej w piłce ręcznej chłopców. W organizowanym w dniu 13 kwietnia 2023 r. przez SP nr 2 w Skawinie, gminnym turnieju w piłce ręcznej chłopców reprezentanci naszej szkoły po emocjonujących pojedynkach wywalczyli 2 miejsce!
      Skład drużyny:
      1. Czepiel Bartłomiej
      2. Goryl Brajan
      3. Grodnicki Dawid
      4. Jantas Damian
      5. Maślanka Jakub
      6. Miś Bartłomiej
      7. Pietraszek Mateusz
      8. Tabuła Piotr
      9. Wilk Przemysław
      10. Wróblewski Mateusz

     • Predator Games 2023

     • Nasza szkoła aktywnie uczestniczy nie tylko w rozgrywkach sportowych, ale w tym roku uczniowie z ósmych klas próbują swoich sił e-sporcie.
      Predator Games 2023 to największe w Europie Międzyszkolne Rozgrywki E-sportowe, których założeniem jest nie tylko rozwój różnorodnych kompetencji wśród dzieci i młodzieży, dobra zabawa oraz wartościowe nagrody, ale także perspektywa budowania silnego pomostu między nastolatkami a rodzicami i szkołą. Pomysłodawcą i organizatorem turnieju, skierowanego do szkół podstawowych i średnich w całym kraju jest Acer Polska – popularny producent m.in. sprzętu gamingowego marki Predator.

      Realizowany przez Acer Polska projekt stawia także na kampanię edukacyjną z udziałem psychologów i ekspertów z wielu różnych dziedzin. Jej celem jest m.in. przybliżenie rodzicom graczy świata gamingu oraz zwiększanie świadomości społecznej na temat jego jasnych stron.

      Z uwagi na m.in. edukacyjny aspekt projektu Partnerami turnieju są: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Minister Edukacji i Nauki, Centrum GovTech Polska, Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych, Intel, Microsoft, Media Expert, MEiN Tech, VULCAN. Sponsorem Generalnym jest PKO Bank Polski.


      Uczniowie spróbują swoich sił w 4 grach: Fortnite (3 graczy i 1 rezerwowy) i League of Legends (5 graczy i 1 rezerwowy), Rocket League (3 graczy i 1 rezerwowy) oraz Chess.com (1 gracz i 1 rezerwowy).
      Rozgrywki rozpoczęły się w piątek 31 marca 2023 roku. Etap eliminacyjny przeprowadzony zostanie w formule online, z kolei wielki finał, który zaplanowano na 27 maja 2023 roku (sobota), odbędzie się stacjonarnie w Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych w Warszawie.


      Zarówno najlepsi gracze, jak i 3 reprezentacje, które zdobędą najwyższe miejsca w klasyfikacji danej gry, otrzymają nagrody ufundowane przez partnerów Rozgrywek. Ich wartość w całej akcji to ponad 3 200 000 złotych.


      Trzymamy kciuki!!!

     • Sześciolatki zwiedzają szkołę

     • W ostatnim tygodniu marca sześciolatki odwiedziły Szkołę Podstawową. Celem wizyty było bliższe poznanie szkoły do której dzieci będą uczęszczać w najbliższym czasie. Wycieczkę rozpoczęliśmy od obejrzenia najważniejszych pomieszczeń szkolnych. Zobaczyliśmy jak wyglądają poszczególne sale lekcyjne, sala gimnastyczna, biblioteka, szkolne szatnie, gabinet psychologa, pedagoga, logopedy. Zajrzeliśmy też do szkolnego sekretariatu. Mieliśmy okazję zobaczyć jak wygląda przerwa lekcyjna w szkole. Dzieci bardzo zadowolone, pełne wrażeń wróciły do przedszkola.

      Dziękujemy uczniom za miłe i sympatyczne przyjęcie.

     • Świąteczne życzenia

     • Z okazji Świąt Wielkanocnych życzymy Państwu Bożego Światła, które przezwycięża każdy mrok. Niech radość ze Zmartwychwstania towarzyszy Państwu i Państwa Rodzinom przez cały 2023 rok. Niechaj miłość Zmartwychwstałego Chrystusa staje się źródłem siły, mocy i wiary na każdą chwilę dnia.

      Radości, która dostrzega piękno małych rzeczy,
      nadziei, która nie gaśnie, kiedy marzenia wydają się być dalekie.
      Pokoju, który koi, kiedy wszystko wyprowadza z równowagi,
      wiary, która daje oparcie, kiedy bezradność przeraża.

                                                                           Życzą całym sercem
                                                               Dyrektor, Nauczyciele i Pracownicy
                                                                 Zespołu Placówek Oświatowych
                                                                          w Woli Radziszowskiej

     • Najpiękniejsza pisanka - konkurs plastyczny w Przedszkolu

     • 15.03.2023 roku w Przedszkolu Samorządowym w Woli Radziszowskiej został zorganizowany konkurs plastyczny „Najpiękniejsza Pisanka” dla wszystkich dzieci uczęszczających do przedszkola. Konkurs cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem, dzieci wykonały 81 prac. Wszystkie dzieci, które brały udział w konkursie otrzymały dyplomy i nagrody pocieszenia. Dodatkowo wybrano laureatów w dwóch kategoriach wiekowych.

      W kategorii dzieci 3-4 letnich:

      I miejsce – Emilka Trojanowska

      II miejsce – Aleksander Blak

      III miejsce – Adam Ciernia

      Wyróżnienie otrzymali:

      - Zosia Kotula
      - Tymon Liszka

      W kategorii dzieci 5-6 letnich

      I miejsce – Julia Łopata
      II miejsce – Wiktoria Ostafin

      III miejsce – Nadia Maślanka

      Wyróżnienie otrzymali:

      - Tymoteusz Gaczorek

      - Ksawery Kurek

      Dziękujemy za ocenę prac: Pani Bogumile Maślance, Pani Katarzynie Bychawskiej i Pani Ewie Gubale,
      a Radzie Rodziców za sfinansowanie nagród.

      Zwycięzcom serdecznie gratulujemy:)

     • Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2023/2024


     • TERMINY REKRUTACJI PODANE SĄ NA STRONIE MAŁOPOLSKIEGO KURATORIUM OŚWIATY
      w zakładce: Szkoły i organy prowadzące --> Rekrutacja       
      Załącznik nr 1

      Początek rekrutacji: 15 maj 2023 r. 

      Załącznik nr 1
      https://kuratorium.krakow.pl/zarzadzenie-nr-5-23-malopolskiego-kuratora-oswiaty-z-dnia-26-stycznia-2023-r-terminy-postepowania-rekrutacyjnego-i-postepowania-uzupelniajacego-na-rok-szkolny-2023-2024/

       

      Ile można wybrać szkół?

      W całej Polsce kandydaci mogą wpisać trzy wybrane szkoły – to gwarantują przepisy. Jednak w niektórych jednostkach samorządu terytorialnego można wybrać więcej szkół niż trzy. Wszystko zależy od tego, jaką decyzję podejmie organ prowadzący szkoły na danym terenie (gmina, powiat).

       

      Miasto KRAKÓW ogłosiło, że kandydaci mogą składać podanie do DOWOLNEJ ILOŚCI SZKÓŁ W KRAKOWIE. W ramach tych szkół kandydat do szkoły może wybrać dowolną liczbę klas. To oznacza, że składając podanie na przykład do LO, można składać wniosek do każdej z klas, a później ewentualnie przenosić się do tej wymarzonej klasy, jeśli nie uda się do niej dostać od razu. Etapy rekrutacji można podzielić na:

      • otwarcie rekrutacji i złożenie wniosku,
      • uzupełnienie podania o świadectwo ukończenia szkoły podstawowej,
      • uzupełnienie podania o zaświadczenie o wynikach egzaminu ósmoklasisty,
      • podanie do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych do szkoły.

      W przypadku osób, które starają się o miejsce w szkole dwujęzycznej lub oddziale dwujęzycznym, a także na kierunkach, w których wymagana jest odpowiednia sprawność fizyczna, rekrutacja jest rozbudowana o dodatkowe etapy np. sprawdzian kompetencji językowych. (Wszystkie informacje znajdują się w powyższym załączniku.)

      Rekrutacja zazwyczaj zaczyna się w połowie maja. Wtedy ósmoklasiści mogą już składać wnioski w systemie elektronicznym. NIE KAŻDA SZKOŁA MUSI ZNAJDOWAĆ SIĘ W SYSTEMIE ELEKTRONICZNYM! (Choć większość się tam znajduje). Wtedy podanie trzeba składać osobiście. Ten internetowy system rejestracji nazywa się OMIKRON. Ponieważ rekrutacja odbędzie się z wykorzystaniem systemu informatycznego, dostępnego na stronie: https://krakow.e-omikron.pl/ od 15 maja 2023 r., do systemu wprowadza się jeden wniosek o przyjęcie, w którym można wskazać dowolną liczbę liceów ogólnokształcących, techników i branżowych szkół I stopnia prowadzonych przez Miasto Kraków, a w nich dowolną liczbę oddziałów klasy I oraz klasy wstępnej.

      Podanie jest pełne dopiero po uzupełnieniu go o zaświadczenie o wynikach z egzaminu ósmoklasisty.

      Jakie dokumenty trzeba złożyć do szkoły ponadpodstawowej?

      Podanie o przyjęcie do szkoły średniej składa się z:

      • wniosku o przyjęcie, (na stronie internetowej danej szkoły ponadpodstawowej)
      • zaświadczeniu o wynikach z egzaminu ósmoklasisty,
      • świadectwa ukończenia ósmej klasy.

      Warto zaznaczyć, że w przypadku szkół branżowych rekrutacja może się różnić w zależności od wybranego kierunku, np. może być wymagane zaświadczenie o braku przeciwwskazań do wykonywania danego zawodu.

      Egzamin ósmoklasisty zaplanowano w dniach 23-25 maja, a jego wyniki uczniowie otrzymają dopiero na początku lipca. Wtedy powinni jak najszybciej dodać zaświadczenie do podań, które złożyli.

      Progi punktowe

      O tym, do której szkoły kandydat się dostanie decyduje liczba zgromadzonych przez niego punktów za świadectwo, wynik egzaminu ósmoklasisty i ewentualne dodatkowe osiągnięcia. Maksymalnie takich punktów można zgromadzić 200. Szczegółowe zasady przeliczania punktów w procesie rekrutacyjnym ogłoszone są w Rozporządzeniu Ministra Edukacji i Nauki z dnia 18.11.2022 roku w sprawie przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego do publicznych przedszkoli, szkół, placówek i centrów.

       

      WSZYSTKIE TERMINY I NIEZBĘDNE DOKUMENTY SĄ PODANE W ZAŁĄCZNIKU NR 1 ZAMIESZCZONYM NA STRONIE KURATORIUM.

       

      Pamiętaj! O przyjęciu do szkoły nie decyduje kolejność zgłoszeń, tylko suma uzyskanych punktów. Podanie należy jednak złożyć w terminie.

       

       

    • ZAPRASZAMY :-)