We wtorek, 12 października dzieci z grupy „Pszczółki” odwiedziły filię Biblioteki Miejskiej w Woli Radziszowskiej. Pani bibliotekarka opowiedziała dzieciom jak zostać czytelnikiem, a następnie zapoznała z księgozbiorem biblioteki. Przedszkolakom bardzo spodobały się kolorowe i bogato ilustrowane książeczki z działu dla dzieci, które z chęcią oglądały. Z uwagą wysłuchały czytanej przez Panią bibliotekarkę bajki. Na zakończenie spotkania dzieci otrzymały słodki upominek.
"Pszczółki" z wizytą w bibliotece
„Pszczółki” w urzędzie pocztowym
Z okazji przypadającego na dzień 18 października „Dnia listonosza” dzieci z grupy „Pszczółki” udały się z wizytą do punktu pocztowego w Woli Radziszowskiej. Przedszkolaki miały okazję samodzielnie zakupić koperty, znaczki a nawet własnoręcznie przybić pieczątki na listy, które później wysłały do innych przedszkoli, w ramach prowadzonej wymiany pocztówkowej.
Z niecierpliwością czekamy na odpowiedzi zwrotne.Marzena Cielecka – Kulisa
Konkursy tematyczne
Przed Świętem Zmarłych
Tradycyjnie w okresie poprzedzającym Święto Zmarłych uczniowie naszej szkoły porządkują groby Kierowników i Żołnierzy poległych w walkach o Ojczyznę. Prace porządkowe oprócz podniesienia estetyki miejsc spoczynku zawierają również aspekt wychowawczy, ukierunkowany na kształtowanie postaw patriotycznych. Pamięć o zmarłych ludziach i potrzeba oddania im czci jest ważnym elementem właściwej i obywatelskiej postawy. Dzień Wszystkich Świętych to czas zachęcający do zadumy i refleksji nad ludźmi, których nie ma już wśród nas. To czas na zastanowienie się nad swoim istnieniem, egzystencją. Dlatego też udział uczniów w tego typu akcjach uważamy za istotny w kształtowaniu postaw prospołecznych.
Udział w projekcie #CodeWeek
Zakończył się Europejski Tydzień Kodowania. Kolejny raz nasza szkoła czynnie uczestniczyła w tym ogólnoświatowym projekcie promując umiejętności cyfrowe
CodeWeek to społeczna inicjatywa, w ramach której europejskie państwa rywalizują w liczbie zorganizowanych wydarzeń związanych z podnoszeniem cyfrowych umiejętności. Akcja dedykowana jest wszystkim, którzy chcą rozpocząć lub kontynuować przygodę z programowaniem. W ubiegłym roku Polska zajęła pierwsze miejsce – ponad 5000 uczestników zorganizowało 20 505 inicjatyw.Tydzień Kodowania w liczbach. W 2019 roku w wydarzeniach Tygodnia Kodowania wzięło udział 4,2 miliona uczestników mieszkających w ponad 80 krajach na całym świecie. Przeciętny uczestnik miał 11 lat, a kobiety i dziewczynki stanowiły w 2019 r. 49% wszystkich osób, które wzięły udział w projekcie. 92% wydarzeń organizowanych w ramach Europejskiego Tygodnia Kodowania odbyło się w szkołach, co wskazuje na sukces działań wspierających nauczycieli podczas edycji realizowanej w 2019 r.
Dariusz Janik
21 października - dzień otwarty w szkole
Szanowni Państwo Rodzice,
serdecznie zapraszam na spotkanie w ramach dnia otwartego, w dniu 21 października w godzinach od 17:00 do 18:30. W tym czasie będą dostępni wszyscy Nauczyciele, można będzie porozmawiać na temat swojego dziecka. Numery sal zostaną podane w terminie późniejszym.
W imieniu Rady Rodziców i swoim zapraszam na zebranie Rad Klasowych Rodziców, które odbędzie się 21 października o godzinie 18:00 w sali gimnastycznej.
Z wyrazami szacunku
Halina Twardosz
Ślubowanie klas I
- 94
Dzień Pracowników Oświaty
„Dzieciństwo Karola Wojtyły”- szkolne konkursy
Regulaminy konkursów z okazji Szkolnych Dni Papieskich
pod hasłem:
„Dzieciństwo Karola Wojtyły”
Klasy II – III plastyczny
Regulamin konkursu:
- format pracy A4;
- technika dowolna /różnorodność materiałów/;
- praca powinna być opisana na odwrocie /imię i nazwisko ucznia oraz klasa/;
- prace należy składać do dnia 25 października 2021.
Klasy IV – V wiedzy
Uczestnicy konkursu otrzymają potrzebne materiały do nauki.
Zgłoszenia przyjmują wychowawcy klas do 20 października 2021.
Konkurs będzie miał charakter testu.
Klasy VII – VIII na prezentację multimedialną
Regulamin konkursu:
- prezentacja w programie PowerPoint;
- maksymalna ilość slajdów – 10;
- praca zapisana na CD;
- prezentacja nie brała udziału w innym konkursie lub zadaniu;
- termin oddania prac - 25 października 2021.
"Ja Europejczyk" - wyróżnienie w Gminnym Konkursie
Ważna informacja, 14 października (czwartek)
Szanowni Rodzice, Drodzy Uczniowie
Uprzejmie przypominam, że dzień 14 października 2021 r. jest dniem wolnym od zajęć dydaktycznych. W tym dniu przychodzą do szkoły tylko uczniowie wcześniej zgłoszeni na świetlicę.
Z poważaniem,
Halina Twardosz
Stypendia Pana Burmistrza dla Najlepszych
- 4
W dniu 1 października 2021 roku odwiedził naszą szkołę z miłą niespodzianką Pan Witold Grabiec - Pierwszy Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Skawina. Trzem uczennicom klas ósmych: Natalii Łopacie i Gabrieli Maślance z klasy VIIIa oraz Karolinie Stefaniak z klasy VIIIb wręczył stypendia za najwyższe wyniki w nauce wraz z listami gratulacyjnymi. Pan Burmistrz przekazał im również wyrazy uznania oraz wyraził nadzieję, że będą rozwijały swoje umiejętności i zrobią z nich w przyszłości dobry użytek. Uroczystości towarzyszyła pani Halina Twardosz - dyrektor Zespołu, która z wielką radością i dumą pogratulowała swoim podopiecznym wysokich wyników w nauce oraz życzyła kolejnych sukcesów edukacyjnych.
Europejski Dzień Języków Obcych
- 13
Europejski Dzień Języków Obcych obchodzony był w tym roku 26 września (w niedzielę). Ale nie przeszkodziło nam to celebrować tego święta w naszej szkole na lekcjach języka angielskiego i niemieckiego przypadających w pobliżu tej daty. Klasy 1 – 3 przygotowywały plakaty prezentujące wybrane kraje: Niemcy, Włochy, Francję, Hiszpanię oraz Szwecję. Na plakatach znalazły się mapy państw, flagi, popularne zwroty, nazwy stolic czy znane potrawy. Natomiast uczniowie klas 4 – 8 otrzymali od nauczycieli języka angielskiego i niemieckiego obcojęzyczne idiomy – przysłowia. Ich zadaniem było zapisać je i przetłumaczyć oraz wykonać ilustracje oddające treść danego powiedzenia. Efektem pracy młodszych i starszych uczniów są kolorowe gazetki w salach lekcyjnych oraz – co bezcenne – pogłębiona wiedza kulturowa i lingwistyczna.
Wycieczka do Ogrodu Zoologicznego w Krakowie
- 32
W poniedziałek 27 września 2021 r. uczniowie klasy Ia, Ib, IIa, IIb i III uczestniczyli w atrakcyjnej wycieczce do Ogrodu Zoologicznego w Krakowie. Głównym jej celem było poznanie życia zwierząt w różnorodnych środowiskach.
W krakowskim ZOO mieliśmy okazję podziwiać zwierzęta, które wcześniej oglądaliśmy na ilustracjach lub w telewizji. Zobaczyliśmy niespotykane na co dzień zwierzęta i ptaki. Przemierzając alejki ogrodu, oglądaliśmy z bliska zwierzęta, poznaliśmy ich wygląd i tryb życia. Atrakcją był wybieg pingwinów. Bardzo nam się także podobały spacerujące żyrafy, antylopy, zebry, wilki, jeżozwierze, strusie, flamingi i tapiry. Wiele emocji wzbudzili drapieżni mieszkańcy ogrodu, a w szczególności tygrysy, lwy i pantera, przechadzające się po swoim wybiegu. Zachwycający był widok bawiących się małp, pływających wydr i foki. W pawilonie, gdzie panuje ciemność, podziwialiśmy zwierzęta aktywne nocą m.in.: jeżatki afrykańskie, leniwce, nietoperze. W terrarium zobaczyliśmy niebezpieczne węże, warany, kameleony, żaby, żółwie. Jedną z największych atrakcji było dla nas mini – ZOO, w którym mieliśmy możliwość pogłaskać i nakarmić kózki karłowate, osiołki, alpaki i lamy. Długo wyczekiwanymi przez nas zwierzętami, okazały się olbrzymie słonie, które z ochotą się nam prezentowały.
Pogoda sprzyjała i zachęcała do zwiedzania i spacerów, dlatego klasa II b wraz z p. Jadwigą Grabiec wybrała się na Kopiec Piłsudskiego, który znajduje się w Lesie Wolskim, w pobliżu ZOO. Gratulujemy im odwagi i dobrej kondycji sportowej.
Zmęczeni, ale zadowoleni z udanej wycieczki dzieliliśmy się wrażeniami z wyjazdu. Wszystkim dopisywały dobre humory.
Pobyt w „krainie zwierząt” dostarczył nam wielu niezapomnianych wrażeń, wzbogacił naszą wiedzę, był żywą lekcją przyrody. Zrobione zdjęcia będą przypominały o tej niezwykłej wycieczce.
Szkoła Promująca Bezpieczeństwo w Internecie
Wycieczka klas VII i VIII w Gorce
- 32
29 września starsi uczniowie naszej szkoły wzięli udział w wycieczce w Gorce. Podróż rozpoczęła się o godzinie 7: 30, kiedy to dwa autokary zabrały ponad osiemdziesięcioosobową grupę uczniów i opiekunów w góry. Po dojeździe do Rabki Zdrój opiekę nad uczestnikami wycieczki przejęli dwaj znakomici przewodnicy i ratownicy GOPR-u zarazem, panowie Mateusz i Jakub. Razem z nimi grupa udała się na Maciejową, pobliską bacówkę i docelowo do schroniska na Starych Wierchach. Tam na uczestników wycieczki czkało ognisko i ciepła herbata z sokiem. Przewodnicy przybliżyli uczniom walory przyrodnicze pasma górskiego, pokazali jak bezpiecznie poruszać się w górach i rozpoznawać szlaki. Końcowym etapem marszu było zejście do Obidowej, skąd rozpoczęto drogę powrotną do Woli Radziszowskiej. Wspaniała pogoda pozwoliła delektować się nie tylko pieczoną na ogniu kiełbaską, ale także pięknem złotej jesieni w Gorcach. Szczególne podziękowania składamy wymienionym przewodnikom, a także rodzicom i nauczycielom, którzy czuwali nad bezpieczeństwem całej podróży.
Uczniowie klas IV i V w miasteczku komunikacyjnym.
- 4
28 września bieżącego roku uczniowie klas 4-5 szkoły podstawowej uczestniczyli w wycieczce do Miasteczka Komunikacyjnego w Skawinie. Celem wyjazdu było utrwalenie przepisów ruchu drogowego i poprawnej jazdy na rowerze – jako trening przed egzaminem na kartę rowerową oraz integracja zespołów klasowych powiązana z relaksem na świeżym powietrzu.
Uczniowie spotkali się z przedstawicielem Straży Miejskiej, który poprowadził zajęcia z zakresu bezpiecznego zachowania się na drodze dla pieszych i rowerzystów. Pan Tomasz Morawa oprowadził wychowanków po miasteczku, omawiając znaczenie poszczególnych znaków drogowych. Po części teoretycznej wszyscy uczniowie sprawdzili swoje umiejętności w praktyce. Pan inspektor udzielał uczniom wskazówek dotyczących poprawnego zachowania się na drodze oraz korygował popełniane błędy. Wychowankowie otrzymali wiele cennych i praktycznych wskazówek.
Jazda po miasteczku wymagała dużego skupienia i szybkiej analizy znaków drogowych. Uczniowie pokonywali różnego rodzaju skrzyżowania, zwracali uwagę na ustawione znaki drogowe czy przejścia dla pieszych, przejazdy kolejowe. Praktyczne ćwiczenia jazdy na rowerze w Miasteczku Komunikacyjnym stanowiły świetne przygotowanie uczniów do egzaminu na kartę rowerową.
Dzień Przedszkolaka - uroczyste pasowanie
- 7
We wtorek, 21 września 2021 r., na dziedzińcu naszego przedszkola odbyły się uroczyste obchody „Dnia Przedszkolaka”. Dzieci ubrane w stroje grupowe zaprezentowały na forum swoje umiejętności wokalne, taneczne oraz recytatorskie. Dla większości był to pierwszy bardzo ważny występ. Po części artystycznej nastąpił akt pasowania, czyli dotknięcie ramienia każdego nowego przedszkolaka ogromną kredką przez Panią Dyrektor oraz nałożenie korony.
Na zakończenie dzieci otrzymały pamiątkowy dyplom oraz słodki upominek ufundowany przez Radę Rodziców Przedszkola oraz P. Dyrektor.
Wszystkim dzieciom życzymy aby czas spędzony w przedszkolu przyniósł im wiele radości, samych pogodnych i przyjemnych chwil spędzonych w gronie kolegów.
Harmonogram konkursów przedmiotowych dla uczniów szkół podstawowych województwa małopolskiego w roku szkolnym 2021/2022
Spotkanie z P. Romanem Gdulą oficerem pieszo - rowerowym
- 23
17 września na czwartej godzinie lekcyjnej w sali gimnastycznej uczniowie klas: IV a i IV b odbyli spotkanie z panem Romanem Gdulą oficerem pieszo-rowerowym. Pana Oficera zaprosiła pani Halina Nowak, a zdjęcia wykonała pani Agata Kopacz.
Uczniowie klas czwartych skończyli 10 lat i w tym roku szkolnym będą zdawać pierwszy egzamin w życiu - egzamin na kartę rowerową. Karta rowerowa zgodnie z przepisami prawa, uprawnia osoby, które skończyły 10 lat, do samodzielnego poruszania się na rowerze po drogach publicznych.
Uczennica klasy V a, Julia Maślanka, za najlepiej zdany egzamin na kartę rowerową w ubiegłym roku szkolnym, otrzymała nagrodę rzeczową ufundowaną przez Panią Halinę Nowak i Pana Romana Gdulę. Pan Roman zachęcał uczniów do przygotowywania się do wyrobienia karty rowerowej, mówił o zaletach jazdy na jednośladzie, o powstałych trasach rowerowych w Gminie Skawina i bezpiecznej po nich jeździe. Omawiał też niektóre znaki drogowe dla rowerzystów. Uczniowie zadawali Panu Oficerowi pieszo-rowerowemu pytania dotyczące ścieżek rowerowych.
Dowiedzieliśmy się, że ścieżka rowerowa prowadząca przez Wolę Radziszowską powstanie w 2022 roku, obecnie jest w trakcie planowania. Na zakończenie spotkania uczniowie otrzymali gadżety odblaskowe.
Serdecznie dziękujemy Panu Oficerowi za świetne spotkanie, a Pani Halinie Nowak za bardzo cenną inicjatywę.
ZAPRASZAMY :-)
Archiwum Aktualności