• Warsztaty profilaktyczne

     •      4 listopada w szkole odbyły się warsztaty prowadzone przez Centrum Profilaktyczne Edukator na temat uzależnień związanych z używaniem internetu i oferowanych przez niego aplikacji i gier. Warsztaty obejmowały uczniów klas 4-8. Uczniowie mogli dowiedzieć się jakie są oznaczenie wiekowe dla używania najpopularniejszych aplikacji. Ta wiedza niewątpliwie ich zaskoczyła.  Nie wszyscy bowiem byli świadomi, że TikToka można używać jedynie pod nadzorem rodziców do 18 roku życia, a YouTuba dopiero od 17 r.ż. Prowadząca  rozebrała także na czynniki pierwsze regulaminy, na które świadomie lub nie wyrażamy zgodę korzystając z wirtualnego świata. Warsztaty z całą pewnością przypadły uczniom do gustu!

     • Sukces w Małopolskim Konkursie Recytatorskim

     • Miło nam poinformować, że uczennica klasy VIII b, Weronika Kowalska, zakwalifikowała się do powiatowego etapu Małopolskiego Konkursu Recytatorskiego, który odbędzie się 15.11.2022 r. w Mogilanach.
      Przed Weroniką - niełatwe zadanie - recytacja dwóch polskich utworów romantycznych (poetyckiego i prozatorskiego) z okresu 1822-1863. Trzymamy kciuki i życzymy powodzenia!

     • Relacja z konkursu recytatorskiego

     • 15 listopada 2022 r. Weronika Kowalska, uczennica klasy VIII b, reprezentowała naszą szkołę w powiatowym etapie Małopolskiego Konkursu Recytatorskiego "Spotkanie ze słowem pięknym i prawdziwym". Eliminacje odbyły się w Gminnym Ośrodku Kultury w Mogilanach. Wzięło w nich udział 18 laureatów etapów gminnych. Młodzi artyści interpretowali wybrane, polskie utwory z epoki romantyzmu. Weronika zaprezentowała wiersz "Przyjaciele" Adama Mickiewicza i fragment listu Zygmunta Krasińskiego "Do Henryka Reeve'a". Gratulujemy występu i życzymy dalszych sukcesów artystycznych i naukowych.

     • Sukces w Małopolskim Konkursie Historycznym

     •  

      Z wielką radością informujemy, że Milena Drobnica uczennica klasy 8a zakwalifikowała się do etapu rejonowego Małopolskiego Konkursu Historycznego.

      Gratulujemy i życzymy sukcesu w kolejnych etapach.

     • Uroczystości lokalne i gminne z udziałem Pocztu sztandarowego

     • 11 Listopada w Narodowe Święto Niepodległości uczniowie stanowiący poczet sztandarowy uczestniczyli w Mszy św.  za  Ojczyznę sprawowanej w kościele w Woli Radziszowskiej pod przewodnictwem Ks. Kanonika Antoniego Spórny Proboszcza Parafii. Poczet sztandarowy stanowili: Ksawery Szczyrbak, Katarzyna Marchewka i Izabela Kunicka.

      Rodzice, którzy zatroszczyli się o dowóz dzieci do kościoła to: Pani Dorota Kunicka, Pani Agnieszka Marchewka i Pani Katarzyna Szczyrbak.

      W godzinach południowych uczniowie pod opieką Rodziców, Pani Karoliny Leśniak, Pana Artura Lasonia, Pani Agnieszki Marchewki, Pani Katarzyny Maślanki, Pana Tomasza Pitucha oraz Pani Dyrektor Haliny Twardosz i Pani Bogumiły Maślanki uczestniczyli w gminnych obchodach Święta Odzyskania Niepodległości w Skawinie. Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w kościele p.w. Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza. Następnie odbył się uroczysty przemarsz pocztów sztandarowych i delegacji z udziałem orkiestry dętej „Sygnał” z Radziszowa do Parku Miejskiego w Skawinie. Przed Pałacykiem „Sokół” uczestnicy uroczystości odśpiewali Hymn Polski oraz wysłuchali okolicznościowych przemówień  Przedstawicieli władz Miasta i Gminy.

      Serdecznie dziękujemy Rodzicom za dowóz dzieci do kościoła oraz udział w uroczystościach.

      Dziękujemy Uczniom wchodzącym w skład pocztu sztandarowego za udział w uroczystościach.

       

     • Narodowe Święto Niepodległości w przedszkolu

     • „Bo moje miasto, bo moja wioska

      To Polska, to Polska, to Polska…”

       

      W czwartek, 10 listopada w naszym przedszkolu uczciliśmy Narodowe Święto Niepodległości. Wszystkie dzieci uroczyście ubrane świętowały ten wyjątkowy dla Nas – Polaków dzień.  Z powagą i w dużym skupieniu przedszkolaki prezentowały przygotowany program artystyczny. Odśpiewaliśmy hymn państwowy „Mazurek Dąbrowskiego”, włączając się w projekt "Szkoła/przedszkole do hymnu", ale też pamiętając o zachowaniu należytej postawy. W repertuarze znalazły się wiersze i piosenki o tematyce patriotycznej. Tego dnia dzieci wykonywały także różne prace plastyczne: godło i flagę Polski oraz świąteczne kotyliony. 

      Była to pouczająca lekcja historii i patriotyzmu.

       

      Elżbieta Bojko

     • Obchody Narodowego Święta Niepodległości w szkole

     • W naszej szkole świętowaliśmy 104. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Z tej okazji w dniu 10 listopada 2022 roku odbyła się uroczysta akademia przygotowana przez uczniów klas ósmych. Dzięki przedstawieniu przez nich faktów i wydarzeń sprzed ponad wieku, przeplatanych pieśniami patriotycznymi, młodsi uczniowie mogli się dowiedzieć dlaczego 11 listopada to dla Polaków jedna z najważniejszych dat w kalendarzu: w tym dniu w 1918 roku po 123 latach zaborów, nasz kraj znów pojawił się na mapie Europy. Uczestnicząc w akademii, oddaliśmy hołd wszystkim Polakom, którzy oddali życie w obronie Ojczyzny. Dzień ten był dla nas lekcją patriotyzmu i historii.

     • Wycieczka do Muzeum Narodowego

     • Dnia 8 listopada 2022 roku klasy drugie wybrały się na wycieczkę do Muzeum Narodowego w Sukiennicach w Krakowie. Sama podróż była dla dzieci nie lada atrakcją, ponieważ pierwszy raz jechały na wycieczkę pociągiem.

      W Krakowie, zanim uczniowie udali się na lekcję muzealną, mieli okazję zakosztować gorącej czekolady w jednym z lokali na ul. Floriańskiej. Po tej niewątpliwie bardzo słodkiej chwili rozkoszy, część dzieci postanowiła nigdy więcej nie jeść czekolady. Trzymamy je za słowo.

      Będąc na Rynku nie można było nie wstąpić do jednego z najbardziej znanych krakowskich kościołów, czyli do Bazyliki Mariackiej i w zadumie podziwiać piękno ołtarza dzieła Wita Stwosza. Następnie wycieczka udała się do Muzeum Narodowego w Sukiennicach na lekcję muzealną pt. „Przygody ze sztuką. Pierwsza wizyta w muzeum.”

      Pani Przewodnik w przystępny sposób zapoznała uczniów, czym jest sztuka, dlaczego maluje się na płótnie, jakiego typu obrazy malowali malarze itp. Dzieci chętnie odpowiadały na pytania jak również same je zadawały. Mogły również zobaczyć, jak wygląda płótno przygotowane do malowania oraz poczuć, jak pachnie terpentyna. Na zakończenie lekcji, uczestnicy poczuli się jak prawdziwi twórcy, ponieważ stworzyli swoje własne dzieła w postaci rysunków na dowolny temat.

      Wracając z Muzeum przystanęliśmy jeszcze przed domem Jana Matejki, malarza, którego dzieło „Hołd Pruski” dzieci miały okazję oglądać w muzeum.

      Miejmy nadzieję, że ta wycieczka zaszczepiła w naszych młodszych uczniach chęć poznawania sztuki i odkrywania jej piękna.

       

     • Zaśpiewaliśmy w V edycji Ogólnopolskiego Konkursu "Do Hymnu"

     •      7 listopada 2022 r. uczniowie Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej  w Woli Radziszowskiej wzięli udział w V edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Do Hymnu”, reprezentując jednocześnie Gminę Skawina w tym prestiżowym Konkursie. W wykonaniu uczniów usłyszeliśmy trzy utwory: Hymny Państwowy, Rotę i Marsz I Brygady.

      W pięknie udekorowanej motywami patriotycznymi sali gimnastycznej gościliśmy wyjątkową Osobę – Pana Profesora doktora habilitowanego Stanisława Krawczyńskiego wieloletniego rektora Akademii Muzycznej w Krakowie. Pan Profesor reprezentował jury konkursowe z ramienia Organizatora Konkursu, którym jest Narodowe Centrum Kultury. Wydarzenie to znakomicie wpisuje się w obchody jubileuszu 50. lecia działalności naszej szkoły w nowym budynku.

      Dziękujemy Organizatorom Konkursu za możliwość udziału w konkursie popularyzującym pieśni patriotyczne, wzmacniające naszą tożsamość narodową oraz przywiązanie do Ojczyzny.

     • Umowa na wykonanie świetlicy podpisana

     • To będzie wspaniały prezent na 50-lecie istnienia Szkoły Podstawowej w Zespole Placówek Oświatowych w Woli Radziszowskiej.

      28 października 2022 r. podpisano umowę na rozbudowę budynku szkoły. Pojawią się dwie nowe szatnie, a istniejąca świetlica zostanie znacznie powiększona. W sumie powierzchnia szkoły zwiększy się o prawie 150 m/2.

      Potrzebę rozbudowy świetlicy oraz stworzenia nowych szatni rodzice z Woli Radziszowskiej sygnalizowali od lat. To marzenie spełni się już za 8 miesięcy. W przyszłym roku planowane są obchody 50-lecia istnienia szkoły i ZPO w Woli Radziszowskiej będzie świętowało swój piękny jubileusz już z rozbudowaną, nową świetlicą.

                                                                                      Źródło: strona www Gminy Skawina

       

     • Małopolski Program Stypendialny

     • Szanowni Państwo,

       

      W dniu 28 października br. rozpoczęła się pierwsza edycja nowego projektu pn. Małopolski Program Stypendialny w ramach RPO WM współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego dla uczniów szczególnie uzdolnionych w zakresie przedmiotów przyrodniczych, informatycznych, języków obcych nowożytnych, matematyki lub przedsiębiorczości.

       

      Celem tego projektu współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, w projekcie pozakonkursowym pn. „Regionalny Program Stypendialny”, realizowanym przez Departament Edukacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 (Działanie 10.1 Rozwój kształcenia ogólnego, Poddziałanie 10.1.5 Wsparcie uczniów zdolnych, Typ projektu A Regionalny program stypendialny dla uczniów szczególnie uzdolnionych) jest wzmocnienie potencjału szczególnie uzdolnionych uczniów w zakresie przedmiotów: przyrodniczych, informatycznych, języków obcych nowożytnych, matematyki lub przedsiębiorczości na rok szkolny 2022/2023. Projekt jest kontynuacją dotychczas realizowanych działań w Regionalnym Programie Stypendialnym wspófinansowanym ze środków UE, którego łącznie odbyło się sześć edycji i dzięki któremu wypłacono blisko 8200 stypendiów na kwotę ponad 50,6 mln zł

       

      Ze wsparcia jakie daje Małopolski Program Stypendialny w ramach RPO WM mogą skorzystać uczniowie, których miejsce zamieszkania znajduje się na terenie Województwa Małopolskiego lub którzy są uczniami małopolskich szkół podstawowych lub liceów ogólnokształcących.

      Stypendium przyznawane jest na rok szkolny 2022/2023 (od 1 września 2022 r. do 31 sierpnia 2023 r.) dla uczniów:

      ·klas 5-8 szkoły podstawowej, w kwocie: 500,00 zł brutto miesięcznie,

      ·liceów ogólnokształcących, w  kwocie 600,00 zł brutto miesięcznie,

      Stypendia będą przyznawane na okres 12 miesięcy. Tym samym łączna ich wartość wynosi odpowiednio: 6.000,00 zł brutto, 7.200,00 zł brutto.

       

      Wnioski o przyznanie stypendium dla uczniów szczególnie uzdolnionych w ramach Regionalnego Programu Stypendialnego wspófinansowanego ze środków UE można składać od dnia 28 października do dnia 26 listopada 2022 r. w następujący sposób:

      1)     Pocztą/kurierem na adres: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, ul. Racławicka 56, 30-017 Kraków, z dopiskiem: Departament Edukacji – MPS 2022/2023.

      2)     Osobiście w:

      ·     Krakowie, siedziba UMWM, przy ul. Racławicka 56 – Dziennik Podawczy, parter, budynek „B”,

      ·    Nowym Sączu, Agenda Zamiejscowa UMWM,  przy ul. Jagiellońskiej 52, p. 206 – Dziennik Podawczy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego,

      ·  Tarnowie, przy al. Solidarności 5-9 – Dziennik Podawczy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, piętro I p. 123,

      3)  a także we wszystkich innych lokalizacjach UMWM oraz jego Agend Zamiejscowych tj. Miechowie, Oświęcimiu, Zakopanem.

      Szczegółowe informacje, w tym niezbędne formularze oraz dane kontaktowe do ubiegania się o ww. stypendium, dostępne są na stronie internetowej: https://www.malopolska.pl/regionalny-program-stypendialny/malopolski-program-stypendialny-w-ramach-rpo-wm-20222023

      Z poważaniem

       Dariusz Baranowski

      Kierownik

      Zespół ds. Stypendiów

      tel.: +48 12 61 60 742

       

     • Do Hymnu

     •  

      Informacje od Organizatorów:

      Uprzejmie informuję, że prezentacja konkursowa Państwa Szkoły w ramach V edycji Ogólnopolskiego Konkursu dla Szkół Podstawowych DO HYMNU odbędzie się w dniu

      07.11.2022 o godzinie 10:15.

      Życzę wspaniałych przeżyć podczas konkursowej prezentacji oraz uzyskania maksymalnej ilości punktów.

      Z serdecznymi pozdrowieniami

      Krzysztof Kozłowski

      koordynator ogólnopolskiego Konkursu DO HYMNU

       

     • Wycieczka kl. I i kl. III do Krakowa

     • 28 października uczniowie klas pierwszych i trzecich wraz z wychowawcami udali się na wycieczkę do Krakowa. Aby uatrakcyjnić nasz wyjazd, tym razem postanowiliśmy pojechać pociągiem. Ze szkoły wyruszyliśmy pieszo na stację PKP, gdzie rozpoczęła się nasz przygoda. Pociągiem dojechaliśmy do stacji Kraków – Główny. Tu rozpoczyna się nasze zwiedzanie. Z Dworca Głównego udaliśmy się pod Bramę Floriańską, następnie ul. Floriańską doszliśmy do Rynku Głównego, gdzie zobaczyliśmy Kościół Mariacki, Sukiennice i mogliśmy przywitać słynnego „Adasia”. Po zwiedzeniu Rynku i jego zabytków udaliśmy się na Wawel. Tu celem naszej wędrówki  była Katedra, która była miejscem koronacji królów Polski i ich pochówku. To właśnie w jej wnętrzu odbywały się najważniejsze uroczystości państwowe i kościelne. Dzieci w trakcie zwiedzania zatrzymały się przy nagrobkach królów: Władysława Jagiełły, Władysława Łokietka, Kazimierza Wielkiego oraz sarkofagu Królowej Jadwigi. Ostatnim punktem zwiedzania Katedry było wyjście wąskimi, drewnianymi schodami na Wieżę Zygmuntowską i zobaczenie wielkiego, ponad 12- tonowego dzwonu, zwanego Zygmuntem, ufundowanego przez króla Zygmunta I Starego w 1521 roku. Według wierzeń, kto pomyśli życzenie i dotknie dzwonu, tego życzenie się spełni. Następnie udaliśmy się pod pomnik Smoka Wawelskiego, który zionął ogniem na nasze powitanie. Ostatnim etapem naszej wędrówki był gorący posiłek w restauracji Mc Donald’s. Wszyscy w doskonałych nastrojach, z uśmiechem na twarzy, choć bardzo zmęczeni, udali się na Dworzec Główny, z którego pociągiem odjechaliśmy do naszej miejscowości. Wszyscy cali i zdrowi, z bagażem wspaniałych wrażeń wróciliśmy do Woli Radziszowskiej, gdzie na dzieci czekali stęsknieni rodzice. To był wspaniały, bardzo udany, wyjątkowy dzień.

     • Wycieczka klasy 8c do Krakowa

     • Dnia 28 października uczniowie klasy 8c pod opieką p. Bogumiły Maślanki i p. Dariusza Janika udali się na wycieczkę do Krakowa. Pierwszym miejscem zwiedzania był najstarszy istniejący w Polsce Ogród Botaniczny założony w 1783 roku  z inicjatywy Hugona Kołłątaja. Pani przewodnik zapoznała uczestników wycieczki z historią Ogrodu oraz zasobem gatunków i odmian roślin zgrupowanych w kilku działach.  Uczniowie zwiedzili również Muzeum Ogrodu Botanicznego. Piękna jesienna aura sprzyjała spacerowi pośród egzotycznej roślinności. Następnie  uczniowie z  zainteresowaniem obejrzeli  w Ciemna City Zakopianka film pt. ”Orzeł. Ostatni patrol” opowiadający o bohaterstwie załogi   supernowoczesnego okrętu podwodnego ORP „Orzeł” podczas II wojny światowej. Uczestnicy powrócili z wycieczki pełni wrażeń i zadowolenia.

     • DZIEŃ MISYJNY

     • W dniu 27 października 2022 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie z Siostrą ze Zgromadzenia św. Piotra Klawera. Siostra Bożena Najbar opowiadała uczniom o życiu ich rówieśników w krajach misyjnych: Peru, Tanzanii, Indiach i Sudanie.

     • Stypendyści

     •  

       

       

      25 października uczniowie klas ósmych osiągający najwyższe wyniki w nauce i zachowaniu, (na poziomie średniej ocen co najmniej 5,30) odebrali z rąk Pana Witolda Grabca Pierwszego Zastępcy Burmistrza Miasta i Gminy Skawina  - Stypendia Burmistrza. 

      Stypendium wraz z życzeniami dalszych sukcesów otrzymali:

      1. Milena Drobnica (8a)

      2. Weronika Kowalska (8b)

      3. Martyna Maślanka (8a)

      4. Bartłomiej Czepiel (8a)

      5. Brajan Goryl (8a)

      6. Damian Jantas (8b)

       

      Gratulujemy serdecznie wszystkim nagrodzonym. 

      Jesteśmy bardzo dumni, że aż sześcioro uczniów naszej szkoły zasłużylo na to prestiżowe wyróżnienie.

     • Zmiana organizacji ruchu, zwiększenie bezpieczeństwa Przedszkolaków

     •  

      Miło mi poinformować, że w ostatnim tygodniu został zrealizowany projekt poprawy bezpieczeństwa przedszkolaków. Inicjatywę w tym kierunku podjęła Rada Rodziców ZPO wraz z Dyrektorem Zespołu. Pierwsze pismo  w tej sprawie zostało przesłane do Zarządu Dróg Powiatu Krakowskiego w dniu 25 października 2021 r.

      Po roku starań przedsięwzięcie sfinalizowano.

      Zmianie uległa organizacja ruchu na skrzyżowaniu, a także zabezpieczono wyjście z przedszkola. Jest to rozwiązanie tymczasowe, gdyż w perspektywie planowana jest przebudowa całego skrzyżowania.

      W realizacji przedsięwzięcia swój udział miało wiele Osób, od początku uczestniczyli poproszeni przeze mnie o pomoc: Pan Arkadiusz Wrzoszczyk Wicestarosta Powiatu Krakowskiego, Pan Witold Grabiec Pierwszy Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Skawina, Pan Marcin Chromy Przedstawiciel Rady Rodziców. Na dalszym etapie włączyło się jeszcze kilka Osób, m.in. Pan Krzysztof Gębala Radny Powiatu Krakowskiego, Pan Stefan Jezioro Radny Rady Miejskiej w Skawinie oraz Pan Czesław Blak Sołtys Woli Radziszowskiej.

      Wszystkim Osobom, które przyczyniły się do przebudowy skrzyżowania i poprawy bezpieczeństwa dzieci serdecznie dziękuję w imieniu Dzieci, Rodziców oraz swoim.

      Z wyrazami wdzięczności 

      Halina Twardosz

       

     • Przedszkolny konkurs „Mój pierwszy zielnik”

     • W dniu dzisiejszym rozstrzygnięty został konkurs „Mój pierwszy zielnik” .
      Jury w składzie: p. Elżbieta Bojko – wicedyrektor przedszkola, p. Katarzyna Maślanka, p. Ewa Gubała, p. Małgorzata Pindera – nauczyciele szkoły oraz p. Barbara Myśliwiec – pracownik przedszkola, miało niełatwe zadanie. Na konkurs wpłynęło bowiem aż 48 zielników – każdy piękny, starannie wykonany, niepowtarzalny. Regulamin zakładał wykonanie zielnika
      z minimum 5 gatunków roślin, te przyniesione przez dzieci konkurs zawierały ich o wiele, wiele więcej. Wszystkie ocenione zostały bardzo wysoko, dlatego przy wyłonieniu laureatów brano pod uwagę wkład pracy dziecka w powstanie zielnika. Prace oceniano w dwóch kategoriach wiekowych: zielniki dzieci 3 i 4 – letnich oraz 5 i 6- latków.

      W grupie dzieci młodszych zwycięskie prace należą do:

      I miejsce – Aleksander Blak, grupa „Krasnoludki”

      II miejsce – Nikodem Machnik, grupa „Niezapominajki”

      III miejsce – Natalia Piszczek, grupa „Jagódki”

      W grupie dzieci starszych laureatami są:

      I miejsce – Fabian Mikrut, grupa „Pszczółki”

      II miejsce – Kacper Biera, grupa „Kotki”

      III miejsce – Zofia Basiura, grupa „Słoneczka”

      Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy!

       

      Koordynatorzy konkursu: D.Kunicka, A.Sekuła

       

       

     • Przetarg na rozbudowę świetlicy rozstrzygnięty :-)

     •  

      Podczas uroczystości Ślubowania Pierwszoklasistów, w dniu 14 października 2022 r. Pan Witold Grabiec Pierwszy Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Skawina potwierdził informację o rozstrzygnięciu przetrargu na budowę świetlicy szkolnej. Teraz pozostało już tylko podpisanie umowy z Wykonawcą i wykonanie bardzo długo oczekiwanej inwestycji.

      Halina Twardosz

    • ZAPRASZAMY :-)


  • Kontakty

   • Zespół Placówek Oświatowych
   • Szkoła Podstawowa
    im. Marii Konopnickiej
    ul. Szkolna 10;
    32-053 Wola Radziszowska
    ------------------------------------------------------------------
    Adres przedszkola:
    Samorządowe Przedszkole
    im. Marii Konopnickiej
    ul. Św. Jana Pawła II nr 6;
    32-053 Wola Radziszowska

    32-053 Wola Radziszowska
    Poland
   • (+12) 275-42-32 Szkoła Podstawowa
    -------------------------------------------------------------------
    (+12) 256-37-68 Przedszkole
   • sekretariat@wr.edu.pl
   • sekretariat@wr.edu.pl
   • sekretariat@wr.edu.pl
 • Librus Synergia